Wymiana baterii w laptopie Apple Macbook Pro 13 A1502

Do niedawana wymiana baterii w laptopie była dosyć prostą operacją. Należało odwrócić komputer tak aby mieć dostęp do spodniej obudowy. Odpiąć zatrzaski zabezpieczające akumulator przed wypadnięciem. Wyjąć starą zużytą baterię następnie włożyć nową. Niestety producenci w pogoni za coraz lżejszymi i smuklejszymi laptopami skomplikowali ten proces. W nowych laptopach bateria jest zamontowana w środku obudowy i wymaga jej rozkręcenia.

Laptopy Apple wyróżniają się długim czasem na baterii. MacBook Pro 13 A1502 posiada akumulator o dużej pojemności pozwalający na klika godzin pracy bez zasilacza. Niestety po wielu latach intensywnej pracy i wielu cyklach ładowania wydajność baterii znacznie się zmniejszyła. Doprowadziło to sytuacji, że komputer wyłącza się nawet już po płowe godziny, i trzeba go znów ładować. Na całe szczęście akumulator można wymienić.

Po zdjęciu dolnej obudowy od razu mamy dostęp do baterii, ale wymiana nie jest już taka prosta. We wcześniejszych modelach baterię można było po prostu odkręcić, wyjąć i zamontować nową. W tym modelu jest ona fabrycznie sklejona z aluminiowa obudową. Proces odseparowania może przysporzyć sporo trudności. Klej trzyma mocno i trzeba uważać, aby nie uszkodzić ogniw, gdyż może to doprowadzić do ich zapalania.

Po wyjęciu akumulatora należy wyczyścić obudowę ze starej taśmy montażowej. Następnie wklejamy nową część i podłączamy do płyty głównej. Po uruchomieniu laptopa sprawdzamy, czy jest wykrywana przez system i ładuje się poprawnie.

W naszym przypadku wszystko przebiegło prawidłowo. Stara bateria po kilku latach pracy miała 665 cykli ładowania, i pojemność nominalną 1183 mAh. Nowa po naładowaniu do pełna, ma 6493 mAh. Oznacza to, że zużyty akumulator mógł dostarczyć zaledwie 18% energii w porównaniu do stanu fabrycznego.

Kategoria: serwis Apple Łódź , naprawa laptopów łódź , serwis laptopów Apple Łódź , serwis laptopów MacBook Łódź
Tagi: Wymiana baterii , Apple , Macbook , Pro 13 , A1502