Serwis laptopów Dell Latitude 3390 2in1 - awaria zasilania procesora

Laptop Dell Latitude 3390 2-in-1 to całkiem fajny sprzęt pozwalającym na prace w dwóch trybach. W pierwszym można go ustawić tradycyjnie, natomiast po całkowitym otwarciu ekranu funkcjonuje jak tablet z ekranem dotykowym. Podobne rozwiązanie wykorzystywane jest produktach Lenovo z serii Yoga, oraz HP z linii x360. Niestety komputer przestał się uruchamiać. Zupełnie przestał reagować na naciśniecie włącznika.

Diagnoza laptopa rozpoczyna się od wyjęcia płyty głównej z obudowy. Następnie dokonujemy pomiarów napięcia w głównej linii. Wstępna analiza wykazała, że zasilanie elektroniki jest poprawne. Uruchomione są przetwornice 3V i 5V, oraz działa ładowanie baterii. Włącznik również jest sprawny. Należy więc przeanalizować co blokuje start płyty o oznaczeniu 17810-1 Starlord ROR-L. Dalsze pomiary wykazały, że brakuje napięcia 1V zasilającego procesor, a w zasadzie układ hybrydowy zawierający w sobie CPU i mostek.

Za generowanie brakującego zasilania odpowiada układ scalony AOZ2262. Teoretycznie powinien on działać, ponieważ jest właściwie wysterowany sygnałem enable generowanym przez linię 3V 5V PWRGD. Sama przetwornica nie jest przeciążona, i nie ma przerw na liniach feedback. Jedynym krokiem, który pozwoli na pozbycie się wszelkich wątpliwości była wymiana układu na nowy.

Po wlutowaniu scalaka i podłączeniu zasilacza, pojawiło się brakujące napięcie. Laptop po naciśnięciu włącznika uruchomił się i pokazał obraz. Naprawa zakończyła się sukcesem. Podparte to było jednak szczegółową analizą problemu.Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis laptopów Dell łódź
Tagi: Dell , Latitude , 3390 , 2in1 , awaria zasilania procesora