Naprawa Karty graficznej ASUS GeForce GTX 1060 Phoenix 3GB GDDR5 po zalaniu

Do serwisu komputerowego trafił ciekawy przypadek. Domowy komputer PC wykorzystywany przez nastolatka, pewnego dnia przestał pokazywać obraz. Sprawdzenie takiego sprzętu może być kłopotliwe jeśli nie mamy zapasu części, które można podstawić. Naturalnie przydałby się drugi podobny pecet, alby krok po kroku podmienić kolejne podzespoły. Dlatego też właściciel zdecydowała się powierzyć swoją maszynę profesjonalistom.

Komputer, który wymagał naprawy uruchamiał się po naciśnięciu włącznika, ale nie pokazywał obrazu na ekranie. Pierwszym krokiem było sprawdzenie baterii podtrzymującej ustawienia BIOS, oraz ich zresetowanie. Drugą czynnością było sprawdzenie pamięci RAM, ponieważ można to zrobić stosunkowo szybko i wyeliminować kolejne kroki diagnozy. Brak pozytywnych rezultatów skłonił nas do sprawdzenia karty graficznej. Po zamontowaniu sprawnej i włączeniu komputera, na ekranie pokazał się obraz. Bingo udało nam się ustalić przyczynę awarii.

Naprawę komputera można zrealizować na dwa sposoby:

  1. Wymianę uszkodzonego elementu. Jest to szybsze rozwiązanie, ale droższe.

  2. Naprawę podzespołu. Opcja tańsza, ale czasami długotrwała.

W naszym przypadku mieliśmy do czynienia z karta graficzną GeForce GTX 1060, która sama w sobie stanowi już wartość, więc wyszliśmy naprzeciw klientowi i spróbowaliśmy przywrócić ją do działania.

Sporym zaskoczeniem było to, że przy wizualnej inspekcji karty można było dostrzec ślady zalania. Pojawiło się pytanie: jak w komputerze znalazła się woda lub wilgoć? Odpowiedz uzyskaliśmy dokładnie oglądając obudowę komputera. Na górze nie było blachy, lecz otwór przykryty ażurową osłoną. Być może właśnie tam coś kapało i spadało dokładnie na kartę.

Naprawa karty graficznej przebiegła bez większych problemów. Wymieniliśmy uszkodzone i skorodowane elementy. Naprawiliśmy utlenione ścieżki i punkty lutownicze. Komputer uruchomił się poprawnie pokazując obraz, a grafika była poprawnie wykrywana w systemie. Podczas testów obciążeniowych wszystko działało poprawnie. Za ułamek ceny kupna części, udało się naprawić komputer.

Kategoria: naprawa komputerów Łódź
Tagi: Naprawa Karty graficznej , ASUS , GeForce , GTX , 1060 , Phoenix , po zalaniu