Lenovo Thinkpad T480 master bios password - zdejmowanie hasła

Laptopy Lenovo z serii ThinkPad cieszą się sporym uznaniem wśród użytkowników. Znane są z solidnej konstrukcji i długowieczności. Chętnie wybierane są jako narzędzie pracy w wielu firmach. Dodatkowo cenione są w biznesie za całkiem dobry poziom zabezpieczeń danych, daleko wykraczający poza to co oferują komputery z linii konsumenckiej. Dlatego też, pracownicy często odkupują laptopy od korporacji, gdy są wymieniane na nowe. ThinkPady są również popularne na rynku wtórnym, jako komputery po leasingowe.

Wszystko jest fajnie do czasu kiedy zachodzi potrzeba wymiany dysku, lub zainstalowania systemu na nowo. Wtedy okazuje się, że nie można bootować z pendriva, a na biosie jest hasło. Dzieje się tak, ponieważ dział IT w dużych firmach wdraża procedury bezpieczeństwa i blokuje możliwość uzyskania nieautoryzowanego dostępu do komputera, a co za tym idzie do danych i sieci firmowej. W przypadku kradzieży laptopa jest on w zasadzie bezużyteczny.

Po odsprzedaży laptopów system jest czyszczony, jednak zabezpieczenia najczęściej pozostają. Jedynym sposobem, aby dostać się do ustawień nie znając hasła administratora jest wymuszenie usunięcia hasła. O ile w słabiej zabezpieczonych urządzeniach nie jest to specjalnie trudne zadanie, to w przypadku Lenovo ThinkPad 480 inżynierowie bardziej się postarali.

Proces zdejmowania hasła w tym przypadku jest wieloetapowy. Polega na zgraniu oryginalnego wsadu bios, zdekodowaniu go i odpowiednim przerobieniu. Spreparowany plik wgrywamy do kości pamięci i uruchamiamy laptopa. Blokada biosu nadal jest, ponieważ dane z hasłem są przechowywane w kontrolerze, a nie w pamięci Flash. Jednak można uruchomić procedurę generowania nowego hasła, oraz wyświetlane są dane diagnostyczne z unikalnymi numerami ID przypisanymi dla danego komputera. Dopiero wtedy można wejść do ustawień BIOS i wyłączyć hasło administratora. Po wykonaniu tej operacji należy ponownie wgrać oryginalną zawartość biosu , która została skopiowana w pierwszym kroku. Po wykonaniu powyższych czynności komputer jest odblokowany i master bios password jest trwale usunięte.

 Kategoria: serwis laptopów Lenovo Łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: Lenovo , Thinkpad , T480 , master , bios , password , zdejmowanie hasła