Nie działa gniazdo USB-C Dell Latitude 7480

Opisujemy wiele napraw laptopów, które w ogóle nie działają, i nie można ich włączyć. Tym razem do serwisu trafił Dell Latitude 7480, który w zasadzie jest sprawny. Jedyna usterką jest problem z gniazdem USB-C.

Wiedząc, że płyta główna uruchamia się, od razu przechodzimy do sprawdzenia samego gniazda. Testy wykazały, że jest fizycznie uszkodzone i wszystkie linie sygnałowe mają przejście. Standard USB-C poza transmisją danych pozwala również, na ładowanie urządzenia i przesyłanie obrazu do monitora.

Diagnostykę rozpoczynamy od wyjaśnienia, dlaczego po podłączeniu zasilacza, laptop nie ładuje baterii. Układ ładowania powinien być sprawny, ponieważ komputer działa po podłączeniu ładowarki do głównego gniazda zasilania. Analizując schemat płyty LA-E132P okazało się, że brakuje napięcia +3.3V_VDD_PIC. Steruje ono tranzystorem dostarczającym napięcie z wejścia USB-C. Za jego generowanie odpowiada układ UT7. Jedynym sposobem aby sprawdzić, czy trop jest słuszny, to wymiana uszkodzonego elementu. Po wlutowaniu nowej części i włożenia wtyczki zasilacza, laptop zaczął ładować baterie i był poprawnie zasilany.

Po wyeliminowaniu tej usterki, należało sprawdzić, czy gniazdo USB-C przesyła dane. W tym celu podłączyliśmy pendrive, który został poprawnie rozpoznany. Szczęśliwie nie było innych uszkodzeń. Właściciel otrzymał więc w pełni sprawnego laptopa z działającym portem USB-C.









Kategoria: serwis laptopów Dell łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: USB-C , Dell , Latitude , 7480