Naprawa laptopów HP Envy 13-ad102nw - nie działa

Laptop HP Envy 13-ad102nw trafił do naszego serwisu w stanie krytycznym. Barak jakichkolwiek oznak życia. Po podłączeniu zasilacza nie świeciły się żadne lampki. Należało niezwłocznie przystąpić do reanimacji.

Podczas diagnozy komputerów korzystamy z zasilacza serwisowego pokazującego ilość pobieranego prądu. Od razu można było zauważyć, że wartość ta jest bardzo mała, lub bliska zeru. W trybie standby przed naciśnięciem włącznika, laptop może pobierać w granicach 5 – 10 mA w zależności od modelu. Należało się wieć zorientować, co nie jest zasilane.

Pierwsze pomiary wykazały, że główne napięcie 19V jest obecne, jednak brakuje 3VALW i 5VALW. Zazwyczaj nie jest to dobry znak. Często wadliwe działanie przetwornicy 3/5V spowodowane jest usterką procesora lub mostu. Na całe szczęście w liniach zasilających nie było zwarcia.

Aby zweryfikować poprawność działania przetwornicy, należało wymienić układ sterujący PU200. Po wlutowaniu nowej części płyta główna ożyła. Pojawiły się napięcia 3 i 5V. Można ją było uruchomić. Po złożeniu laptopa, przyszła pora na test, które zakończyły się pozytywnie.

W opisanym przypadku początkowo poważna usterka okazała się niezbyt skomplikowana. Naprawa polegała na wymianie tylko jednego elementu elektronicznego. Jednak wyzwaniem w tym przypadku była prawidłowa diagnoza i znalezienie tej części.

Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis laptopów HP łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: HP , Envy , 13-ad102nw