Uszkodzony włącznik - laptop Lenovo Legion Y520 15IKBN

Laptop Lenovo Legion Y520 trafił do serwisu z podejrzeniem uszkodzenia włącznika. Ten typ usterki zasugerował właściciel sprzętu. Sugestia była słuszna, ponieważ włącznik nie reagował prawidłowo. Podczas naciskania klawisza nie było charakterystycznego kliku. Jest to dosyć częsta i powtarzająca się usterka w tym modelu komputera. Konstrukcja przełącznika jest dosyć delikatna i mocne wciskanie może go uszkodzić. Mając oczywiste wskazówki od razu przystąpiliśmy do naprawy, jednak czekała nas niespodzianka.

Po otworzeniu laptopa i wyciągnięciu płyty od razu widać było, że mikro-przełącznik jest fizycznie uszkodzony. Natomiast oprócz tego ,w pobliżu widać było spalone elementy. Uszkodzenie było dosyć poważne, ponieważ zwarcie doprowadziło do uszkodzenia laminatu i wypalenia ścieżek głównej linii zasilania.

Analiza schematu połączeń płyty o oznaczeniu NM-B191 pomogła w identyfikacji zwęglonych części. Były to kondensatory podtrzymujące napięcie 19V. Naprawa laptopa polegała na usunięciu wypalonej części ścieżek, które powodowały zwarcie między warstwami płyty głównej. Następnie można było przystąpić do odbudowy połączeń i uzupełnienia popsutych części.

Dopiero po przywróceniu zasilania można było przystąpić do na naprawy przycisku włącznika. Jest to element montowany powierzchniowo (SMD) bezpośrednio na powierzchni laminatu płyty, dlatego do jego wymiany potrzebna jest stacja lutownicza hotair. Nowy klawisz działał prawidłowo, a naprawa laptopa zakończyła się sukcesem.

Można się tylko zastanawiać, czy pierwotna usterką był sam przycisk? Możliwe, że zwarcie zasilania i awaria laptopa doprowadziły do sytuacji, że właściciel starał się na siłę włączyć komputer i popsuł włączik.

Kategoria: serwis laptopów Lenovo Łódź , naprawa laptopa łódź
Tagi: Uszkodzony włącznik , Lenovo , Legion , Y520 , 15IKBN