Naprawa laptopa Hyperbook Z15 PULSAR - ciemny ekran, słabe podświetlenie matrycy

W laptopie HYPERBOOK Z15 PULSAR pojawił się problem z wyświetlaniem obrazu. Ekran jest bardzo ciemny, ledwo co widać pulpit, nie można go rozjaśnić. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Począwszy od uszkodzenia samej matrycy, przez problemy z taśmą sygnałową, aż do usterki na płycie głównej.

Aby sprawdzić co jest prawdziwą przyczyną braku podświetlenia w pierwszej kolejności wymontowaliśmy ekran i podłączyliśmy nowy. Ta operacja nie przyniosła rezultatu, więc można było założyć, że panel LCD jest sprawny i należy szukać dalej.

Kolejnym krokiem było sprawdzenie, czy taśma matrycy jest sprawna. Wstępne pomiary wykazały, że napięcie zasilające podświetlenie jest zbyt niskie, jednak problem występował już przy gnieździe matrycy. Należało przystąpić do diagnozy płyty głównej.

Korzystając ze schematu połączeń ustaliliśmy, że elementem odpowiadającym za dostarczanie napięcia do zasilania podświetlenia matrycy jest tranzystor Q44. Pomimo tego, że był on prawidłowo sterowany, nie otwierał się, lecz stanowił przeszkodę dla płynącego prądu. Po wymianie elementu na nowy, na jego wyjściu pojawiło się 19V. Można więc było przystąpić do testów jasności matrycy.

Przy włączeniu laptopa na ekranie od razu pojawiło się logo, a w systemie można było regulować jasność podświetlenia. Naprawa została zakończona. Powyższy przykład pokazuje, że nie wszystkie usterki są skomplikowane, jednak właściwa diagnoza i ich usunięcie wymagają odrobiny cierpliwości i czasu.

Kategoria: naprawa laptopów łódź
Tagi: Hyperbook , Z15 , PULSAR , ciemny ekran , słabe podświetlenie matrycy