Nie działa klawiatura - Lenovo Legion 5-17IMH05H

W laptopie Lenovo Legion 5-17IMH05H przestała działać klawiatura. Usterka ta jest o tyle dziwna, że najczęściej nie działa jedynie klika klawiszy,a tutaj żaden z nich nie reagował na naciśniecie. Kolejną zagadką było to, że zazwyczaj problemy pojawiają się po zalaniu, lub kontakcie z wilgocią. W tym przypadku nie było żadnej niebezpiecznej sytuacji i stało się to nagle.

Aby wykluczyć najbardziej absurdalny przypadek w pierwszej kolejności sprawdziliśmy czy taśma klawiatury jest poprawnie wpięta w gniazdo na płycie głównej. Samo złącze nie budziło zastrzeżeń i nie było uszkodzone.

Kolejnym krokiem było sprawdzenie połączeń pomiędzy konektorem, a kontrolerem KBC na płycie głównej. W przypadku tego modelu opartego na płycie NM-C921, funkcja obsługi klawiszy zostały wydzielone z głównego kontrolera IT8227E-192 i przypisana do układu scalonego IT8176FN. Ponieważ podczas pomiarów nie zauważyliśmy żadnych nieprawidłowości, postanowiliśmy wymienić kontroler klawiatury.

Sam proces wlutowania nowej części nie jest wystarczający. IT8176FN jest układem programowalnym i do poprawnego działania wymaga wgrania pliku wsadu właściwego dla danego modelu laptopa. Po zaprogramowaniu scalaka można było złożyć komputer i przystąpić do testów. Nasze przypuszczenia okazały się słuszne. Klawiatura znów działa poprawnie.Kategoria: serwis laptopów Asus Łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: Lenovo , Legion , 5-17IMH05H , nie działa klawiatura , IT8227E-192 , IT8176FN , NM-C921