Laptop nie ładuje systemu Dell Inspirion 5720

Jeśli laptop po uruchomieniu nie ładuje systemu, to najczęściej można spodziewać się problemów z Windowsem, lub z dyskiem. Na ekranie pojawiają się wtedy komunikaty wyjaśniające problem.

W przypadku laptopa Dell Inspirion 5720 po włączeniu pokazywało się logo, i komputer się zatrzymywał. Nie reagował na wciskanie klawiszy, i nie można nawet było wejść do bios.

Po otworzeniu laptopa i wyjęciu dysku sytuacja się nie zmieniła. Jeśli napęd byłby uszkodzony, to przynajmniej można by go było uruchomić z pendriva. Za poprawny start komputera odpowiada program bios zapisany w kości pamięci na płycie głównej. Z dużym prawdopodobieństwem można było założyć, że nie działa on do końca prawidłowo. Aby zweryfikować diagnozę należało zaprogramować pamięć sprawdzonym programem.

Układ z biosem jest przylutowany do płyty głównej. Należy go wy lutować i zaprogramować w programatorze. Po wgraniu właściwego wsadu i zamontowaniu kości można było przystąpić do testów. Tym razem laptop po uruchomieniu wyświetlił komunikat o braku dysku. Można było wejść do biosu i ustawić właściwa konfiguracje bootowania UEFI. Po ponownym uruchomieniu system ładował się już prawidłowo i naprawa została zakończona.

Powyższy przykład pokazuje, że problem z Uruchomieniem Windowsa nie zawsze wiąże się z systemem lub dyskiem, ale może zależeć od wielu innych czynników.

Kategoria: serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: laptop nie ładuje systemu , Dell , Inspirion , 5720