Laptop HP Spectre X360 nie ładuje baterii

Laptop HP Spectre X360 przestał ładować baterię. Pracował na niej do momentu, aż zupełnie się rozładowała. Po podłączeniu zasilacza nie można było włączyć laptopa, pomimo że na obudowie świeciła się kontrolka sygnalizujące zasilanie i ładowanie baterii.

Po rozkręceniu komputera i wyjęciu płyty głównej przystąpiliśmy do pierwszych pomiarów. Urządzenie jest zasilane przez port USB C, należało sprawdzić, czy płyta dostaje właściwe napięcie. Ładowarka musi się poprawnie skomunikować z układem zasilania, aby ustawić je na 20V. W przypadku problemów z detekcją zasilania, zasilacz poda standardowe 5V i laptopa nie można będzie uruchomić.

W naszym przypadku napięcie zasilające było prawidłowe. Należało się więc przyjrzeć kontrolerowi ISL9538H odpowiedzialnemu za ładowanie baterii. Podczas dalszych pomiarów zauważyliśmy na laminacie zacieki i delikatne ślady zalania. Właściciel urządzenia nie wspominał wcześniej o kontakcie z cieczą.

Szczegółowa analiza sygnałów sterujących układu ładowania, doprowadziła do znalezienia szeregu uszkodzonych elementów. Po ich wymianie okazało się, ze sam układ nie działa prawidłowo. Na sekundę inicjował ładowanie, po czym zaraz przerywał. Ostatecznie wymiana układu scalonego doprowadziła do usunięcia usterki. Laptop w końcu uruchamiał się i prawidłowo ładował baterię.

Kategoria: serwis laptopów HP łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: HP , Spectre , X360 , nie ładuje baterii