Brak dźwięku wymiana głośników - laptop Lenovo Legion Y530

Do serwisu laptopów trafił Lenovo Legion Y530, który nie odtwarzał dźwięku w głośnikach. Po podłączeniu słuchawek można było normalnie słuchać muzyki. Przyczyn takiego zachowania może być kilka, ale ta była najbardziej banalna.

Pisaliśmy wcześniej o braku dźwięku w słuchawkach, i tam sytuacja była oczywista. W przypadku głośników, mogą to być problemy z Windows, popsute gniazdo słuchawkowe, awaria wzmacniacza na płycie głównej, lub ostatecznie awaria samych głośników.

Problemy z systemem można wykluczyć przez odinstalowanie karty dźwiękowej i ponowne zainstalowanie sterowników. Czasami wystarcza wyłączenie dźwięku przestrzennego lub innych funkcji poprawiających jakość muzyki.

Uszkodzone gniazdo słuchawkowe może być zblokowane tak, że pomimo wyjęcia wtyczki jack, laptop cały czas myśli, że ma odtwarzać na urządzeniu zewnętrznym. Łatwo to sprawdzić w mikserze dźwięku. Jeśli system przełącza źródło wyjścia sygnału, oznacza to, detekcja działa i gniazdo jest sprawne.

Awaria karty dźwiękowej lub wzmacniacza to już bardziej złożona diagnoza, dlatego zanim przystąpimy do naprawy warto sprawdzić czy głośniki działają poprawnie. Najprościej można podmieć je na sprawne i przetestować komputer. Jeśli nie mamy części na wymianę, można zmierzyć oporność głośników. Normalnie powinna wynosić kilka ohmów. Jeśli jest większa to zdecydowanie są popsute.

Tak właśnie było w naszym przypadku. Po zamontowaniu sprawnych głośników dźwięk odtwarzany był poprawnie.

Kategoria: serwis laptopów Lenovo Łódź , serwis laptopa łódź , naprawa laptopów łódź , naprawa laptopa łódź
Tagi: Lenovo , Legion , Y530 , brak dźwięku , wymiana głośników