Spalony element na płycie LV5028RPC, dym z obudowy - naprawa laptopa Lenovo S145-15API

Laptop LENOVO S145-15API trafił do serwisu, ponieważ nagle się wyłączył. Z obudowy czuć było, że coś się spaliło. Oczywiste było to, że doszło do zwarcia i uszkodzenia płyty głównej. Naszym zadaniem było znalezienie przyczyny usterki i naprawienie jej.

Diagnoza w tym przypadku nie była skomplikowana. Po zdjęciu dolnej obudowy od razu widać było przepalony układ scalony o oznaczeniu LV5028RPC. Jest to przetwornica generująca kilka napięć w tym 1.8VALW oraz 0.9VS potrzebne do zasilania procesora. Musieliśmy się upewnić, że przepalony scalak nie uszkodził innych elementów na płycie. Rezystancja na cewkach, poszczególnych linii była dosyć niska. Po wy lutowaniu układu, wartości te były znacznie wyższe. Można więc było założyć, że spowodowane to było właśnie zwartym kontrolerem.

Po wlutowaniu nowego układu nastąpiła chwila prawdy. Po podłączeniu zasilacza i uruchomieniu laptopa, pojawiły się wszystkie napięcia generowane przez przetwornice. Po kilkunastu sekundach potrzebnych do przejścia procedury post, na ekranie pojawił się obraz. Można było złożyć komputer i przystąpić do dalszych testów. Uruchomiliśmy system i sprawdziliśmy czy wszystko działa prawidłowo. Naprawa zakończyła się sukcesem.Kategoria: serwis laptopów Lenovo Łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: LV5028RPC , Lenovo , S145-15API