Uszkodzenie procesora laptop Dell Latitude E5540 popsute gniazdo USB, płyta LA-9832P

Ostatnio naprawiliśmy laptopa Dell Latitude E5540. Doznał on uszkodzenia procesora przez popsute gniazdo USB. Nastąpilo zwarcie mostu PCH w procesorze na płycie głównej LA-9832P. Niestety, nie każda usterka gniazda jest bezproblemowa. W tym przypadku konieczna była wymiana procesora i naprawa BGA.

Pierwszym krokiem było zdiagnozowanie problemu. Przystąpiliśmy do rozbiórki laptopa. Aby uzyskać dostęp do procesora, musieliśmy najpierw usunąć klawiaturę, baterię, dysk twardy i pamięć RAM. Po usunięciu tych elementów, można było dostać się do płyty głównej.

Laptop Dell Latitude E5540 przestał działać po włożeniu urządzenia do gniazda USB. W wyniku zwarcia procesor uległ uszkodzeniu. Gniazdo podłączone jest do mostu PCH w CPU. Po zdjęciu radiatora usterka była widoczna gołym okiem. Rdzeń układu popękał od wysokiej temperatury. Skontaktowaliśmy się z producentem, ale okazało się, że wymiana płyty głównej nie jest możliwa. Konieczna była zatem naprawa BGA (ball grid array) i wymiana układu.

Lutowanie BGA wymaga specjalistycznych narzędzi: stacji lutowniczej, fluxu lutowniczego, oraz oczywiście nowego procesora. Upewniliśmy się, że mamy wszystko, czego potrzebujemy, aby dokonać naprawy.

Kolejnym krokiem było usunięcie uszkodzonego procesora z płyty głównej i oczyszczenie powierzchni BGA. Następnie umieściliśmy nowy procesor i przymocowaliśmy go do płyty głównej. Po naprawie układu należało również wymienić połamane gniazdo USB, które było przyczyną głownej awarii.

Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis laptopów Dell łódź , naprawa laptopa łódź
Tagi: Uszkodzenie procesora , Dell , Latitude , E5540 , popsute gniazdo USB , LA-9832P