Nie działa HDMI laptop Lenovo Legion Y520 15IKBDN

Złącze HDMI to obecnie najpopularniejszy standard przesyłu obrazu na inne urządzenia. Klasyczny analogowy interfejs VGA D-SUB odchodzi do lamusa. Z kolei standard USB-C pozwalający również na podłączenie monitora nie jest jeszcze tak popularny.

Co zrobić jeśli po podłączeniu przewodu HDMI do laptopa, na monitorze lub telewizorze nie ma obrazu? Zakładając, że urządzenie zewnętrzne działa prawidłowo w pierwszej kolejności należy sprawdzić kabel. Szczególnie w przypadku tych tańszych i słabej jakości może powodować problemy. Gdy mamy pewność, że monitor i przewód HDMI są sprawne, można przejść do diagnozy komputera, który nie wyświetla obrazu na dodatkowym ekranie.

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy gniazdo HDMI nie jest fizycznie uszkodzone. Należy sprawdzić czy wszystkie linie danych, zasilania i detekcji dochodzą do płyty głównej. Jeśli gniazdo jest sprawne, kolejnym krokiem jest zweryfikowanie zasilania. W normalnej sytuacji powinno tam być napięcie 5V. W zależności od konstrukcji płyty na liniach danych występują układy zabezpieczające w postaci diod. Należy sprawdzić oporności na poszczególnych pinach, czy przypadkiem elementy ESD nie zostały przebite. W wielu przypadkach lnie danych nie są podłączone bezpośrednio do układu graficznego. Po drodze znajdują się jeszcze dławiki. Warto mieć pewność, że działają poprawnie i nie blokują sygnałów z gniazda.

W laptopie Lenovo Legion Y520 pomiędzy kartą graficzną a gniazdem HDMI znajduje się jeszcze układ PS8203 opisana jako HDMI repeater. Jego zadaniem jest dopasowanie poziomu sygnałów. Podczas diagnozy okazało się, że właśnie on stanowi problem. Po podłączeniu monitora zewnętrznego do laptopa w systemie pojawiała się informacja o jego podłączeniu, jednak na ekranie nie było obrazu. Po wymianie wadliwej części obraz był poprawnie wyświetlany na monitorze.Kategoria: serwis laptopów Lenovo Łódź , naprawa laptopów łódź
Tagi: Nie działa HDMI , Lenovo , Legion , Y520