Laptop wyłącza się Asus VivoBook Pro 17 N705U urwane chłodzenie procesora

ASUS VivoBook Pro 17 N705U to smukły laptop o wysokiej wydajności. Napędza go mocny procesor 8 generacji Intel i7-8550U oraz mocna kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050. W pewnym momencie pojawiły się problemy z działaniem komputera. Samoistnie się wyłącza, a czasami nawet nie można go włączyć.

Z racji tego, że laptop uruchamiał się, diagnozę rozpoczęliśmy od sprawdzenia w jakim momencie dochodzi do wyłączenia laptopa. Aby wykluczyć problemy z zasilanie podłączyliśmy go do zasilacza serwisowego, aby sprawdzić ilość pobieranego prądu. Po starcie systemu, można było zbadać stan baterii. Jak do tej pory nie było żadnych nieprawidłowości. Następnym krokiem jest test sprzętu pod obciążeniem. Tutaj pojawiła się niespodzianka. Temperatura procesora bardzo szybko rosła do 100C, osiągając wartość krytyczną. Chwilę po tym komputer wyłączył się ze względu na zabezpieczenie termiczne układów. Oznaczało, to że jest problem z chłodzeniem.

Po otworzeniu obudowy pojawiła się kolejna niespodzianka. Na płycie głównej widać było zacieki i ślady zalania. Na radiatorze ślady korozji i typowy dla miedzi zielonkawy nalot. Istniało przypuszczenie, że doszło do rozszczelnienia rurek heatpipe. W ich środku znajduje się gaz który bardzo efektywnie transportuje ciepło. W przypadku awarii radiator nie oddaje energii cieplnej do wiatraka. W takiej sytuacji procesor lub układ graficzny nie są należycie chłodzone.

Nasze wątpliwości zostały rozwiane w momencie odkręcenia układu chłodzenia od płyty. Okazało się, że mocowania oderwały się Z czterech śrub, tylko jedna dociskała radiator do procesora. Brak odpowiedniej powierzchni styku uniemożliwiał transfer energii cieplnej.

Po naprawie mocowań, wyczyszczeniu wentylatora i wymianie pasty termo-przewodzącej przystąpiliśmy do dalszych testów. Tym razem obciążenie procesora nie powodowało nagłego skoku temperatury. Jej wzrost następował stopniowo i nie przekroczył bezpiecznych 80C, co dla CPU I7 jest całkiem zadowalającym wynikiem.

Podsumowując główną przyczyną usterki było oderwanie się mocowań chłodzenia procesora od płyty głównej. Radiator pomimo śladów korozji działał prawidłowo. Zwracamy uwagę na to, że jeśli laptop nagrzewa się, wentylator głośno pracuje, a w ciepłe dni laptop potrafi się samoistnie wyłączyć warto profilaktycznie odwiedzić serwis komputerowy. Kompleksowa konserwacja laptopa poprawia komfort pracy i zabezpiecza przed prawdopodobnymi usterkami w przyszłości, wynikającymi z przegrzewania.Kategoria: serwis laptopów Asus Łódź
Tagi: Laptop wyłącza się , Asus , N705U , urwane chłodzenie procesora , VivoBook , Pro 17