Naprawa komputera G4M3R HERO po burzy nie uruchamia się

Dosyć nowy i całkiem mocny komputer gamingowy G4M3R HERO po nocnej burzy przestał się uruchamiać. Po naciśnięciu włącznika nic się działo. W mnogości napraw laptopów i tabletów miło czasami wrócić do starej serwisowej szkoły i przywrócić do życia klasycznego peceta.

Diagnozę rozpoczynamy oczywiście od sprawdzenia zasilacza. Dosyć często jest to główna przyczyna niedziałania komputerów stacjonarnych. Okazało się, że jest sprawny, więc trzeba było poszukać głębiej.

Z racji tego, że komputer stacjonarny zbudowany jest jak z klocków, bardzo łatwo go rozmontować aby dostać się do płyty głównej i wyjąć ją z obudowy. Już pierwsze pomiary diagnostyczne wykazały, że jest problem z linią zasilającą 5V.

Rezystancja w gnieździe zasilania ATX była podejrzanie niska. Analizując sekcje podłączone do tego napięcia doszliśmy do elementów zasilających kartę sieciowa LAN. Dalej już poszło gładko. Układ sieciowy był uszkodzony i powodował zwarcie, które blokowało start komputera.

Wymiana uszkodzonego elementu, oraz naprawa zasilania samej karty rozwiązała problem. Po podłączeniu płyty można było uruchomić komputer, a na monitorze pokazała się obraz.

Podsumowując. Podczas burzy doszło do przepięcia, które uszkodziło płytę główną i spaliło kartę sieciową. Poza tym nic innego nie zostało uszkodzone. Komputer wart kilka tysięcy złotych udało się naprawić za ułamek jego wartości. Właściciel na pewno odetchnął z ulgą, gdy dowiedział się, że nic poważnego się nie stało.

Kategoria: naprawa komputerów Łódź
Tagi: G4M3R , HERO , po burzy , po przepięciu , LAN , Asrock Q170m vPro