Konserwacja laptopa Dell XPS 13 9370

Jeśli laptop się grzeje i wolno działa należy go wyczyścić w środku. Typowa konserwacja laptopa polega na usunięciu kurzu z układu chłodzenia oraz wymianie past termoprzewodzacych i termo padów. Dmuchanie sprężonym powietrzem w otwory obudowy nie oczyszcza zapchanych radiatorów. Kurz i inne zanieczyszczenia zbijają się masę skutecznie ograniczającą przepływ powietrza. Stara pasta temoprzewodząca na procesorze z czasem traci swoje właściwości i nie odprowadza ciepła z układu.

 

Analizując przypadek laptopa Dell XPS 13 wykonaliśmy pomiary temperatury na procesorze przed i po konserwacji. Laptop trafił do serwisu ponieważ mocno się nagrzewał, głośno pracowały wentylatory i działał wolno. Korzystając z programu testującego OCCT uruchomiliśmy test obciążający i sprawdziliśmy jak gorąco jest w środku. Przez większość czasu temperatura wynosiła ponad 80C, dochodząc prawie do 100C. Niewiele brakowało, żeby osiągnąć wartość graniczną, przy której laptop sam się wyłączy, ze względu na zabezpieczenia termiczne.

Analizując dane szybkości zegara procesora można zaobserwować throttling. Widać jak częstotliwość jest obcinana i układ pracuje z mniejszą prędkością, aby zapobiegać przegrzaniu.

Ma to oczywiście wpływ na płynność działania systemu.

 

Natomiast po wykonaniu konserwacji laptopa od razu widać znaczącą poprawę. Podczas testów obciążeniowych temperatura waha się okolicach 70C. Tylko na chwilę osiąga wartość ponad 90C w momencie uruchomienia trybu turbo, jednak zaraz się stabilizuje.

 

Wydawać by się mogło, że różnica 10C dla średniej temperatury podczas pełnego obciążenia to nie jest dużo. Wiele osób spodziewałoby się lepszych wyników po wyczyszczeniu komputera. Należy wziąć pod uwagę, że w drugim przypadku procesor pracuje przez cały czas z pełną prędkością 2000MHz. Nie ma spadków wydajności i system działa płynnie.

Kategoria: serwis laptopów Dell łódź , naprawa laptopów łódź , naprawa laptopa łódź
Tagi: Konserwacja laptopa , Dell , XPS , 9370