Uszkodzone gniazdo zasilające to jedna z najczęstszych usterek w laptopach. Do usterki może dojść w nagły sposób gdy szarpniemy kablem zasilającym, lub gdy laptop niefortunnie uderzy ,wygnie wtyczkę i wyłamie gniazdo. W wielu przypadków po prostu zużywa się pod wpływem częstego wkładania i wyjmowania wtyczki.
Więcej...Do naszego serwisu trafił laptop Dell latitude E7450. Nie można go było włączyć. Po włożeniu wtyczki zasilacza do laptopa można było zauważyć, że gaśnie lampka w ładowarce. Ta pozornie błaha sytuacja daje nam pierwszą wskazówkę. W obwodzie zasilania na płycie głównej jest zwarcie. Ze względu na zbyt duży prąd pobierany przez laptopa, zasilacz blokuje napięcie.
Więcej...Do serwisu trafił kolejny laptop po zalaniu. Tym razem to HP Pavilion 15-eg0005nw, który nie uruchamiał się. Jest do całkiem nowy komputer wyposażony w procesor i5-1135G7, czyli intel 11 generacji, szybka pamięć DDR4 i duży 512GB dysk SSD . Sytuacja, była dosyć przykra, ponieważ komputer miał dopiero kilka miesięcy i był jeszcze na gwarancji. Oczywiście gwarancja nie obejmuje zalania, chyba, że sprzęt był dodatkowo ubezpieczony. Serwis producenta wystawi wysoki rachunek proponując najczęściej wymianę płyty głównej w cenie zbliżonej do wartości nowego laptopa. Na całe szczęście Klinika Laptopa pomaga w takich sytuacjach.
Więcej...Brak obrazu w laptopie może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Pierwsza myśl to uszkodzenie matrycy, która przestaje wyświetlać obraz. Najczęściej zawodzi elektronika matrycy i układy scalone sterujące panelem LCD. Zdarza się, że obraz jest pokazywany, ale matryca jest bardzo ciemna. Przyczyną tego jest uszkodzenie układu odpowiedzialnego za sterowanie podświetleniem. Co może być popsute, jeśli matryca jest sprawna?
Więcej...Tablet Surface to świetne, bardzo funkcjonalne urządzenia. W smukłej obudowie znajduje się wydajny procesor, sporo pamięci i duży dysk SSD. Po podłączeniu klawiatury zamienia się w laptopa, który parametrami nie odstaje od normalnych komputerów. Pozwala na wygodna i komfortową pracę, pomimo, że cała elektronika znajduje się pod ekranem. Kompaktowa budowa i zalety użytkowe stanowią jednak problem w przypadku awarii tableta.
Więcej...Do serwisu trafił laptop Lenovo Legion Y530, którego nie można było uruchomić. Nie reagował na naciśnięcie włącznika. Po podłączeniu do zasilacza serwisowego pobierał prąd około 100mA. Takie objawy mogą wskazywać na usterkę płyty głównej. W stanie stand by pobór prądu nie przekracza zazwyczaj 20-30mA. Daje to nam wskazówkę, że jakiś element lub układ może mieć zwarcie.
Więcej...Laptop Lenovo Flex 5 miał uszkodzony prawy zawias. Nie można go było otworzyć. Doszło do wyłamania mocowania zawiasu w klapie matrycy. Doprowadziło to do pęknięcia szyby panelu dotykowego. Na całe szczęście ekran działał prawidłowo i nadal wyświetlał obraz. W większości przypadków należałoby wymienić klapę matrycy, a do pełnej sprawności również matryce, która jest sklejona z panelem dotykowym.
Więcej...Laptop Acer Extensa 2510 przestał się uruchamiać. Został zalany herbatą. Jak zawsze w takich przypadkach naprawę zaczynamy od wyczyszczenia płyty głównej i inspekcji zalanych miejsc. Pod mikroskopem nie widać było poważnych uszkodzeń. Wstępne pomiary również nie wskazywały żadnych problemów. Jednak po podłączeniu zasilania laptop nie uruchamiał się.
Więcej...Naprawa laptopa po zalaniu jest możliwa, ale bywa skomplikowana i czasochłonna. Ciecz, która jest na elektronice uszkadza elementy i połączenia na płycie głównej. W wyniku przepięć dochodzi do zwarcia, lub przerwania obwodu. Diagnoza wymaga wielu pomiarów i szczegółowej analizy dokumentacji. Istnieje spora doza losowości. Zdarza się, że pomimo sporej ilości wody, wystarczy wysuszyć płytę główna i oczyścić ślady korozji. Czasami wymiana kilku elementów rozwiązuje problem. W przypadku laptopa Asus R54UJ uszkodzenia były liczne i wymagały naprawy kliku sekcji zasilania i wymiany wielu elementów.
Więcej...Jeśli po zalaniu laptopa nie działa klawiatura, prawdopodobnie jest uszkodzona. Ciecz niszczy połączenia na warstwie przewodzącej. Objawem jest to, że nie działa jeden lub kilka klawiszy. Czasami klawisz jest na stałe wciśnięty, lub podczas naciskania pojedynczego klawisza, na ekranie pojawiają się więcej znaków z sąsiednich klawiszy. Taka usterka jest raczej nienaprawialna i należy wymienić wadliwą klawiaturę.
Więcej...Zapraszamy do współpracy