Blog > Laptop Dell Latitude E7450 nie uruchamia się

Laptop Dell Latitude E7450 nie uruchamia się

Data: 2021.10.5 | Kategoria: serwis Dell , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Dell , Latitude , E7450 , nie uruchamia sie , zwarcie , nie reaguje

Do naszego serwisu trafił laptop Dell latitude E7450. Nie można go było włączyć. Po włożeniu wtyczki zasilacza do laptopa można było zauważyć, że gaśnie lampka w ładowarce. Ta pozornie błaha sytuacja daje nam pierwszą wskazówkę. W obwodzie zasilania na płycie głównej jest zwarcie. Ze względu na zbyt duży prąd pobierany przez laptopa, zasilacz blokuje napięcie.

Aby zdiagnozować zwarcia należy dokonać pomiarów rezystancji w głównej linii zasilania oraz na cewkach przetwornic generujących pozostałe napięcia systemowe. Jeśli jeśli zwarte są klucze to całkiem prawdopodobne jest, że doszło do awarii jednego z układów zasilających. W naszym przypadku mała oporność była jedynie w głównej linii. Oznacza to, że prawdopodobnie nie ma bardziej zaawansowanych uszkodzeń.

Wykonując próbę zwarciową namierzyliśmy przepalone kondensatory w w linii napięcia ładującego baterię. Po wymianie elementów zwarcie ustąpiło. Po podłączeniu zasilacza laptop był już zasilany, ale nadal nie uruchamiał się. Dalsza diagnoza wykazała uszkodzenie tranzystorów zabezpieczając, które były przepalone. W normalnej pracy, układ ładowania baterii monitoruje napięcie zasilające i prąd pobierany przez komputer. Jeśli parametry są prawidłowe otwiera klucze i dostarcza napięcie do płyty. Wysyła sygnał ACOK do kontrolera KBC i po wciśnięciu włącznika laptop może się uruchomić. Po wymianie tranzystorów pojawił się sygnał ACOK i układ zasilania działał już prawidłowo. Komputer uruchomił się, pokazał obraz i działał poprawnie.