Blog > Laptop Dell Latitude E7450 nie uruchamia się

Laptop Dell Latitude E7450 nie uruchamia się

Data: 2021.10.5 | Kategoria: serwis Dell, naprawa laptopów łódź, Blog | Tagi: Dell, Latitude, E7450, nie uruchamia się, zwarcie, nie reaguje

Do naszego serwisu trafił laptop Dell latitude E7450. Nie można go było włączyć. Po włożeniu wtyczki zasilacza do laptopa można było zauważyć, że gaśnie lampka w ładowarce. Ta pozornie błaha sytuacja daje nam pierwszą wskazówkę. W obwodzie zasilania na płycie głównej jest zwarcie. Ze względu na zbyt duży prąd pobierany przez laptopa, zasilacz blokuje napięcie.

Aby zdiagnozować zwarcia należy dokonać pomiarów rezystancji w głównej linii zasilania oraz na cewkach przetwornic generujących pozostałe napięcia systemowe. Jeśli jeśli zwarte są klucze to całkiem prawdopodobne jest, że doszło do awarii jednego z układów zasilających. W naszym przypadku mała oporność była jedynie w głównej linii. Oznacza to, że prawdopodobnie nie ma bardziej zaawansowanych uszkodzeń.

Wykonując próbę zwarciową namierzyliśmy przepalone kondensatory w w linii napięcia ładującego baterię. Po wymianie elementów zwarcie ustąpiło. Po podłączeniu zasilacza laptop był już zasilany, ale nadal nie uruchamiał się. Dalsza diagnoza wykazała uszkodzenie tranzystorów zabezpieczając, które były przepalone. W normalnej pracy, układ ładowania baterii monitoruje napięcie zasilające i prąd pobierany przez komputer. Jeśli parametry są prawidłowe otwiera klucze i dostarcza napięcie do płyty. Wysyła sygnał ACOK do kontrolera KBC i po wciśnięciu włącznika laptop może się uruchomić. Po wymianie tranzystorów pojawił się sygnał ACOK i układ zasilania działał już prawidłowo. Komputer uruchomił się, pokazał obraz i działał poprawnie.