Blog > Laptop Lenovo Legion 5 15IMH05H nie działa klawiatura

Laptop Lenovo Legion 5 15IMH05H nie działa klawiatura

Data: 2021.09.22 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Legion 5 , nie dziala klawiatura , po zalaniu , zalanie laptopa

Laptop Lenovo Legion 5 był zalany. Po wysuszeniu działał, można go było uruchomić. Problemem było to, że podczas pisania cały czas wciśnięty klawisz prawy ALT. Odpowiada on za polskie znaki. |Nie można było wpisać pozostałych liter, jedynie te, które występują w polskiej wersji.

Pierwsze podejrzenia padły na samą klawiaturę. Niestety po podłączeniu drugiej sprawnej objawy nie ustąpiły i klawisz Alt nadal był na stałe wciśnięty. Sprawdziliśmy zalaną klawiaturę w specjalnym testerze. Działała prawidłowo. Mając pewność, że wykluczyliśmy pierwszy element można było przystąpić do dalszej diagnozy. Po wyjęciu płyty głównej można było zauważyć na laminacie zacieki od płynu. Inspekcja pod mikroskopem wykazała ślady korozji na elementach odpowiedzialnych za zasilanie klawiszy i na kontrolerze kbc oraz na złączu klawiatury.

W tym modelu odczyt sygnałów z klawiatury odbywa się trochę inaczej niż w większości laptopów. Zazwyczaj linie podłączone są bezpośrednio do kontrolera. W tym przypadku poza kbc IT8226E 128/BX jest jeszcze dodatkowy układ IT8276FN i to właśnie on odczytuje, które klawisze są wciśnięte. Diagnoza połączeń pomiędzy gniazdem a układem odczytującym klawisze wykazała błędy.

Po wymianie skorodowanych elementów i naprawie ścieżek na płycie, klawiatura działała poprawnie

Był to dosyć ciekawy przypadek pokazujący, że czasami objawy awarii nie pozwalają na precyzyjne określenie jej przyczyny. Na dane zachowanie laptopa może mieć wpływ wiele rzeczy i czasami pierwsze założenia mogą być błędne.