Blog > Laptop Lenovo Y50-70 brak obrazu, czarny ekran

Laptop Lenovo Y50-70 brak obrazu, czarny ekran

Data: 2021.09.29 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Y50 70 , brak obrazu , czarny ekran , BIOS , programowanie bios

Brak obrazu w laptopie może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Pierwsza myśl to uszkodzenie matrycy, która przestaje wyświetlać obraz. Najczęściej zawodzi elektronika matrycy i układy scalone sterujące panelem LCD. Zdarza się, że obraz jest pokazywany, ale matryca jest bardzo ciemna. Przyczyną tego jest uszkodzenie układu odpowiedzialnego za sterowanie podświetleniem. Co może być popsute, jeśli matryca jest sprawna?

Kolejnym elementem odpowiedzialnym za brak obrazu jest taśma matrycy łącząca płytę główną z ekranem. Wbudowany monitor nie jest wtedy zasilany lub nie dochodzą sygnały sterujące. Następnie należałoby sprawdzić, płytę główną, czy matryca dostaje odpowiednie napięcie zasilające. Jeśli powyższe elementy działają poprawnie to mogło dojść do uszkodzenia karty graficznej, która po prostu nie generuje obrazu.

W przypadku laptopa Lenovo y50-70 kolejno sprawdziliśmy opisane możliwości. Po naciśnięciu włącznika komputer uruchamiał się. Zapalały się kontrolki na obudowie i podświetlała klawiatura. Pomiar napięć na obwodach zasilania wskazywał na uruchomienie wszystkich podzespołów na płycie głównej, w tym pamięci, procesora i karty graficznej. Jednak na ekranie nadal nie było obrazu. Wykluczyliśmy uszkodzenia pamięci i innych elementów dołączonych do płyty głównej. W celach diagnostycznych wgraliśmy bios. To był strzał w dziesiątkę.

Po zaprogramowaniu kości eeprom odpowiednim programem laptop uruchomił się i pokazał obraz. Co prawda nie od razu, bo od włączenia laptopa do pojawienia się logo Lenovo minęło ponad 30 sekund, ale jednak komputer działał. Pomimo sukcesu należało wykonać jeszcze kilka czynności, aby zakończyć naprawę.

Ponieważ plik bios wgrany do pamięci nie był przypisany do komputera należało uzupełnić numer seryjny, oraz klucz licencyjny Windows dla tego komputera. Bez tego pojawiałaby się informacja o tym, że system nie został aktywowany. W przyszłości przy próbie instalacji nie można by aktywować systemu, ponieważ nie było licencji pobieranej z bios.

Druga sprawa, to długi czas uruchomienia laptopa od momentu wciśnięcia włącznika, do pokazania się obrazu. Przyczyna takiego zachowania jest problem z ME region zapisanym w biosie. Edycja pliku i wyczyszczenie ME regionu sprawi, że komputer będzie startował bez opóźnienia.

Ostatnia rzecz to aktualizacja biosu. Wsad którym programowaliśmy kość eeprom, to wersja 9ECN31WW(V1.14). Natomiast kontroler EC miał program w wersji 9EEC43WW(V3.03). Oznacza to, że oryginalny bios miał wersję V3.03. Po wgraniu aktualizacji, naprawa została finalnie zakończona.