Blog > Laptop Lenovo Legion Y530-15ICH uszkodzony kontroler KBC

Laptop Lenovo Legion Y530-15ICH uszkodzony kontroler KBC

Data: 2021.09.23 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Legion , Y530 15ICH , uszkodzony kontroler , KBC , zwarcie , nie uruchamia sie

Do serwisu trafił laptop Lenovo Legion Y530, którego nie można było uruchomić. Nie reagował na naciśnięcie włącznika. Po podłączeniu do zasilacza serwisowego pobierał prąd około 100mA. Takie objawy mogą wskazywać na usterkę płyty głównej. W stanie stand by pobór prądu nie przekracza zazwyczaj 20-30mA. Daje to nam wskazówkę, że jakiś element lub układ może mieć zwarcie.

Analiza układów zasilania wykazała, że na wyjściu linii 3V jest niski opór. Należało więc znaleźć elementy na płycie, które za to odpowiadają. Dalsza diagnoza wskazała na kontroler KBC IT8226E-128 BXA. Jest to układ odpowiedzialny za inicjację płyty głównej, załączanie poszczególnych napięć, obsługę ładowania baterii i oczywiście klawiaturę. Wymiana tej części nie jest szczególnie skomplikowana, jednak, aby laptopa można było uruchomić, KBC musi być zaprogramowane. Wewnątrz scalaka znajduje się pamięć z małym programem. Dopiero odpowiednio skonfigurowany układ będzie działał poprawnie. Wlutowanie spalonej części i zamontowanie nowej spowodowało, że pozbyliśmy się zwarcia. Laptop można było normalnie uruchomić, a naprawa zakończyła się sukcesem.