Blog > Laptop Asus R541UJ po zalaniu nie uruchamia się

Laptop Asus R541UJ po zalaniu nie uruchamia się

Data: 2021.09.23 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , R541UJ , po zalaniu , nie uruchamia sie

Naprawa laptopa po zalaniu jest możliwa, ale bywa skomplikowana i czasochłonna. Ciecz, która jest na elektronice uszkadza elementy i połączenia na płycie głównej. W wyniku przepięć dochodzi do zwarcia, lub przerwania obwodu. Diagnoza wymaga wielu pomiarów i szczegółowej analizy dokumentacji. Istnieje spora doza losowości. Zdarza się, że pomimo sporej ilości wody, wystarczy wysuszyć płytę główna i oczyścić ślady korozji. Czasami wymiana kilku elementów rozwiązuje problem. W przypadku laptopa Asus R54UJ uszkodzenia były liczne i wymagały naprawy kliku sekcji zasilania i wymiany wielu elementów.

Po otworzeniu obudowy i wyciągnięciu płyty głównej od razu można było zaobserwować wiele miejsc gdzie ciecz spowodowała korozję. Oberwało zasilanie pamięci, główna przetwornica 3V i 5V oraz układ zasilający procesor. Pomiary wykazały zwarcie w głównej linii zasilania. Można więc było przypuszczać, że przebite są tranzystory sterowane, przez jeden z zalanych układów. Dalsze pomiary wykazały, że zwarcie jest w sekcji zasilania pamięci. Był to zły znak, ponieważ mogło okazać się, że doszło również do uszkodzenia samych pamięci, które są wlutowane na płycie głównej.

|Po wymianie skorodowanych elementów i spalonych tranzystorów można było przystąpić do pierwszych testów. Niestety po podłączeniu zasilania, znów pojawiło się zwarcie. Klucze przetwornicy zasilania pamięci nie były wysterowane i ponownie się uszkodziły. Konieczna była wymiana układu RT8248A. Profilaktycznie wymieniliśmy również pozostałe zalane układy zasilania. Po podłączeniu zasilania sytuacja była już znacznie lepsza. Zwarcie ustąpiło, pojawiły się napięcia na głównej przetwornicy, oraz napięcie 1V zasilania układu hybrydowego. Nadal jednak nie było napięcia zasilającego pamięci. Dalsza diagnoza i analiza schematu połączeń pomogła ustalić przerwy w obwodzie zasilania. Nie było sygnału zwrotnego o stanie zasilania pamięci, dlatego kontroler nie generował poprawnej wartości. Naprawa ścieżek na laminacie ostatecznie rozwiązała problem i laptop poprawnie się uruchomił i pokazał obraz.