Blog > Laptop Acer Extensa 2510 zalany herbatą

Laptop Acer Extensa 2510 zalany herbatą

Data: 2021.09.23 | Kategoria: serwis Acer , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Acer , Extensa , 2510 , zalany herbata , po zalaniu , nie uruchamia sie

Laptop Acer Extensa 2510 przestał się uruchamiać. Został zalany herbatą. Jak zawsze w takich przypadkach naprawę zaczynamy od wyczyszczenia płyty głównej i inspekcji zalanych miejsc. Pod mikroskopem nie widać było poważnych uszkodzeń. Wstępne pomiary również nie wskazywały żadnych problemów. Jednak po podłączeniu zasilania laptop nie uruchamiał się.

Dalsza diagnoza to sekwencji startowej i pomiary kolejnych napięć i sygnałów prowadzących do uruchomiania płyty głównej. Zasilanie w stanie S5 czyli stand by, były poprawne. Po naciśnięciu włącznika, laptop próbował załączyć kolejne obwody zasilające pamięć, most w układzie hybrydowym, a w końcu procesor. Okazało się, że napięcie 5VS nie jest stabilne i jego wartość waha się w granicach 3-5V. Za jego załączenie odpowiada układ U11 APE8990. Należało sprawdzić, czy jest on poprawnie zasilany i sterowany. Sygnał sterujący SUSP miał prawidłową wartość, więc można było przypuszczać, że kontroler nie działa prawidłowo. Po jego wymianie napięcie 5VS miało prawidłową wartość. Laptop uruchomił się poprawnie i pokazał obraz.

Opisany przypadek pokazuje, że w przypadku zalania często nie widać na płycie żadnych uszkodzeń. Wtedy diagnoza i naprawa skupia się na analizie sygnałów sterujących.