Blog > Laptop HP Pavilion 15-eg0005nw po zalaniu,nie uruchamia się

Laptop HP Pavilion 15-eg0005nw po zalaniu,nie uruchamia się

Data: 2021.09.29 | Kategoria: serwis HP , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: HP , Pavilion , 15 eg0005nw , po zalaniu , nie uruchamia sie

Do serwisu trafił kolejny laptop po zalaniu. Tym razem to HP Pavilion 15-eg0005nw, który nie uruchamiał się. Jest do całkiem nowy komputer wyposażony w procesor i5-1135G7, czyli intel 11 generacji, szybka pamięć DDR4 i duży 512GB dysk SSD . Sytuacja, była dosyć przykra, ponieważ komputer miał dopiero kilka miesięcy i był jeszcze na gwarancji. Oczywiście gwarancja nie obejmuje zalania, chyba, że sprzęt był dodatkowo ubezpieczony. Serwis producenta wystawi wysoki rachunek proponując najczęściej wymianę płyty głównej w cenie zbliżonej do wartości nowego laptopa. Na całe szczęście Klinika Laptopa pomaga w takich sytuacjach.

Po otworzeniu laptopa, wyjęciu i wyczyszczeniu płyty głównej ze śladów zalania można było przystąpić do inspekcji wizualnej. Na komputer wylał się napój Sprite i na laminacie i częściach elektronicznych doszło do dosyć mocnej korozji. W niektórych miejscach wystarczyło pęsetą delikatnie dotknąć elementów, i same odpadały od płyty. Należało naprawić ścieżki, punkty lutownicze i uszkodzone podzespoły.

Dalsza diagnoza polegała na pomiarach i testowaniu obwodów zasilania. Następnie można było podłączyć ładowarkę i sprawdzić czy nie ma innych ukrytych uszkodzeń. Pojawiły się główne napięcia zasilające, ale przy próbie włączenia nic się nie działo. Sygnał z włącznika dochodził do kontrolera KBC, ale ten dalej nie sterował załączeniem płyty. Diagnozę utrudniał brak jakiejkolwiek dokumentacji. Istniało kilka możliwości, które blokują start laptopa: uszkodzone KBC, uszkodzony bios, brak informacji o poprawnym zasilaniu z układu ładowania, lub ostatecznie brak innego sygnału odpowiedzialnego za uruchomienie. Bazując na dokumentacji podobnych układów udało się ustalić, że jest problem z sygnałem z czujnika LID. Odpowiada on za sprawdzanie czy klapa z ekranem jest otwarta. Jeśli jest zamknięta, to obraz i podświetlenie matrycy są wyłączane w celu oszczędzania energii. Na linii przesyłającej tą informacje do kontrolera IT5570E-128 CXA było zwarcie. Laptop cały czas myślał, że klapa jest zamknięta, więc nie można było go uruchomić. Po usunięciu zwarcia komputer uruchomił się i pokazał obraz.