Blog > Tablet Microsoft Surface Pro 4 1724 nie uruchamia się

Tablet Microsoft Surface Pro 4 1724 nie uruchamia się

Data: 2021.09.29 | Kategoria: serwis Surface , naprawa tabletów łódź , Blog | Tagi: Microsoft , Surface , Pro 4 , 1724 , nie uruchamia sie , zwarcie , uszkodzona bateria , nie laduje baterii , IT8528VG

Tablet Surface to świetne, bardzo funkcjonalne urządzenia. W smukłej obudowie znajduje się wydajny procesor, sporo pamięci i duży dysk SSD. Po podłączeniu klawiatury zamienia się w laptopa, który parametrami nie odstaje od normalnych komputerów. Pozwala na wygodna i komfortową pracę, pomimo, że cała elektronika znajduje się pod ekranem. Kompaktowa budowa i zalety użytkowe stanowią jednak problem w przypadku awarii tableta.

 

Do serwisu trafił Microsoft Surface 4 Pro 1724, który pewnego dnia przestał się uruchamiać. Przed rozebraniem sprzętu jedynym objawem było to, że nie ładował baterii. Aby dostać się do środka należy odseparować panel dotykowy od obudowy. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ oba elementy są ze sobą mocno sklejone. Dodatkowo należy uważać, aby nie uszkodzić szybki dotyku.

 

Po zdjęciu ekranu można wyciągnąć płytę główna i przystąpić do pomiarów. W pierwszej kolejności sprawdziliśmy czy tablet dostaje poprawne zasilanie z ładowarki. Następnie sprawdziliśmy stan baterii i czy może być ładowana. Okazało się, że bateria jest uszkodzona. Na jej złączu nie było napięcia, a ogniwa są w stanie głębokiego rozładowania. Uszkodzeniu uległa elektronika baterii.

 

Kolejnym krokiem było sprawdzenie układów zasilania na płycie głównej. Po analizie dokumentacji ustaliliśmy, że brakuje napięcia 3V. Dalsze pomiary wykazały zwarcie w tej linii zasilania. Przyczyną takiego zachowania było uszkodzenie kontrolera ITE IT8528VG FXO. Wymiana tego układu scalonego rozwiązała problem z zasilaniem. Tablet reagował na włącznik i można go było uruchomić.

 

Pozostała jeszcze kwestia niedziałającej baterii. Korzystanie z tabletu jedynie na kablu jest pozbawione sensu. Pomimo naładowania ogniw baterii do normalnego poziomu, układ elektroniczny baterii nie dawał zasilania na płytę główną. W tej sytuacji należało wymienić baterię na sprawną. Tablet z nową baterią działał prawidłowo, a naprawa zakończyła się pozytywnie.