Blog > Nie działa touchpad trackpad Apple Macbook Pro 13 A1502

Nie działa touchpad trackpad Apple Macbook Pro 13 A1502

Data: 2022.04.11 | Kategoria: serwis Apple , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: touchpad , trackpad , Apple , Macbook , Pro 13 , A1502

W laptopie Apple MacBook Pro 13 A1502 przestał działać gładzik. W zasadzie sam trackpad przesuwa kursor, ale nie klika. Nie można naciskać ikon. Przed wykonaniem naprawy warto sprawdzić ustawienia systemu. W opcjach „Klawiatura i Mysz” zmieniamy aby ignorował przypadkowe wciśnięcia touchpada. Czasami może pomóc aktualizacja systemu, a szczególnie aktualizacja oprogramowania układowego gładzika. Jeśli jednak przycisk trackpada nie działa, pozostaje naprawa laptopa w serwisie.

Po otworzeniu obudowy od razu zauważyliśmy zacieki na baterii i płycie głównej. Można więc było przypuszczać, że przyczyną usterki MacBooka było zalanie, lub dostanie się wilgoci.

Naprawę laptopa rozpoczynamy od wymontowania akumulatora , podobnie jak w opisywanym przypadku przypadku wymiany baterii w MacBook Pro 13 A1502. Dopiero wtedy mamy możliwość dostania się mocowań touchpada. Aby dokonać pomiarów i sprawdzić działanie przycisków gładzika, należy odpiąć taśmę łączącą go z płytą główną, a następnie odkręcić od palmrestu. Dopiero po wyjęciu elementu mamy dostęp do elektroniki.

Pomiary wykazały, że taśmy sygnałowe są sprawne, i jest komunikacja z płytą główną. Niestety sam przycisk na płytce gładzika jest fizycznie uszkodzony w wyniku działania wilgoci. Ze względu na to, że jest zintegrowany z trackpadem, należało wymienić cały element.

Podczas wymiany touchpada w MacBooku postępujemy w odwrotnej kolejności jak przy demontażu. Należy pamiętać o ponownym wklejeniu baterii, aby nie przesuwała się wewnątrz obudowy. Pozostawienie jej bez przymocowania, może doprowadzić do uszkodzenia ogniw, lub taśm łączących. Po wymianie gładzik klika i działa prawidłowo.