Blog > Naprawa tableta Microsoft Surface 4 Pro 1724 nie działa po wymianie baterii

Naprawa tableta Microsoft Surface 4 Pro 1724 nie działa po wymianie baterii

Data: 2022.12.16 | Kategoria: serwis Surface , naprawa tabletów łódź , Blog | Tagi: Microsoft , Surface , 1724 , nie dziala po wymianie baterii

Częsta usterką tableta Microsoft Surface 4 Pro 1724 jest to, że po wymianie baterii nie można go uruchomić. Wykonywanie tej czynności w warunkach domowych obarczone jest sporym ryzykiem. Nie ma możliwości odłączenia akumulatora, ponieważ złącze zasilające jest umieszczone na spodzie płyty głównej. Dopiero po jej wyjęciu odcinamy zasilanie. Analogicznie po wymianie baterii wkładając płytę z elektroniką do obudowy od razu podłączamy zasilanie. Takie rozwiązanie jest przyczyna wielu awarii.

Samodzielna naprawa tableta Surface może być kłopotliwa. Urządzenie skonstruowane jest tak, że wymiana części jest mocno utrudniona. Nie można go po prostu otworzyć. Aby dostać się do środka trzeba zdjąć ekran z panelem dotykowym. Proces ten obarczony jest sporym ryzykiem. Szyba sklejona jest z obudową i bez odpowiednich narzędzi łatwo ją uszkodzić.

Gdy już zdejmiemy ekran należy uważać na taśmę matrycy i dotyku. Są one dosyć krótkie, dlatego panel unosimy powoli. Złącza znajdują się pod blaszanymi maskownicami. Dopiero po ich zdjęciu można odpiąć taśmy od płyty głównej.

W opisywanym przypadku po wymontowaniu płyty dokonaliśmy pomiarów głównych linii zasilających. Okazało się, że doszło do zwarcia w gałęzi 3V. Dalsza diagnoza wskazała na uszkodzenie kontrolera KBC ITE IT8528VG FXO. Korzystając ze stacji lutowniczej BGA wymieniliśmy układ scalony na sprawny. Usterka była bardzo podobna tej gdzie Microsoft Surface 4 przestał się uruchamiać.

Po złożeniu urządzenia zasilanie wróciło i można je było normalnie uruchomić i na ekranie pokazał się obraz. Naprawa zakończyła się sukcesem.