Blog > Naprawa laptopa MSI GL63 - nie uruchamia się

Naprawa laptopa MSI GL63 - nie uruchamia się

Data: 2021.07.20 | Kategoria: serwis MSI , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: MSI , MSI GL63 , katra graficzna , zasilanie , N18E G0 A1 , GTX 1660 Ti

Laptopy geamingowe dają dużo radości. Mocna karta graficzna i mobilność oferują możliwość rozrywki w każdym miejscu. Różnica pomiędzy graniem na komputerze i na laptopie powoli się zaciera. Nowe mobilne układy graficzne oferują wydajność porównywalną do kart desktop owych ze średniej półki cenowej.

Niestety laptop MSI GE63 przestał się uruchamiać. W przypadku zwykłych laptopów większość usterek udaje się usunąć w miarę rozsądnej cenie. Natomiast w mocnych laptopach do grania istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia karty graficznej. Naprawa w takim przypadku może być kosztowna.

Po rozkręceniu laptopa i wstępnych pomiarach ustaliliśmy, że jest zwarcie w głównej lini zasilania. Nie dało się wykonać próby zwarciowej. Laminat płyty głównej niesamowicie skutecznie absorbuje ciepło. Nawet korzystając z kamery termowizyjnej trudno było ustalić przyczynę zwarcia.

Podejrzenie padło na sekcję zasilania karty graficznej. Na dławikach podłączonych do układu graficznego rezystancja była dosyć niska. Nie oznacza to jednoznacznie uszkodzenia chipsetu, jednak należało to dokładnie sprawdzić. Karta graficzna GTX 1660 Ti ma spore zapotrzebowanie na prąd. Zastosowany układ N18E-G0-A1 zasilany jest czterema fazami. Po wlutowaniu układów zasilających ustaliliśmy, że jeden z nich jest uszkodzony, i to on powodował zwarcie. Oporność na chipsecie była niska, ale nie było na nim zwarcia, co napawało optymizmem, że kata jest sprawna.

Po wymianie uszkodzonych elementów udało się uruchomić płytę głowną. Po złożeniu laptopa i wykonaniu testów wszystko przebiegało prawidłowo. Koszt usunięcia usterki nie był wysoki, ponieważ nie doszło do uszkodzenia układu graficznego.

Jak się zabezpieczyć przed awariami? Ostatnio pisaliśmy o czyszczeniu laptopa.