Blog > Czyszczenie laptopa - dlaczego warto to robić?

Czyszczenie laptopa - dlaczego warto to robić?

Data: 2021.07.15 | Kategoria: naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: czyszczenie laptopa , konserwacja laptopa , laptop grzeje sie , laptop jest goracy , laptop wolno dziala , laptop wylacza sie , throttling

Letnie upały potrafią nas zmęczyć. Podobnie jest z naszymi laptopami, które czasami potrafią grzać się niemiłosiernie, szczególnie w sytuacji gdy gdy minęło już trochę czasu od zakupu, a laptop nie był nigdy czyszczony w środku.

Na co dzień nie myślimy o tym, że pomimo tego, że dbamy o porządek, to w powietrzu jest sporo kurzu. Wentylator wewnątrz komputera codziennie przetłacza przez układ chłodzenia spore ilości powietrza. Zanieczyszczenia stopniowo odkładają się w środku zapychając radiator i utrudniają skuteczne chłodzenie laptopa. Efekt taki może wystąpić już nawet po roku korzystania z komputera.

Typowe objawy sugerujące problem z chłodzeniem:

  1. Obudowa laptopa jest dosyć ciepła. Czuć to wyraźnie pisząc na klawiaturze lub trzymając laptopa na kolanach.

  2. Laptop pracuje głośno. Wyraźnie słychać wentylator, który kręci się z duża prędkością.

  3. Laptop wolno pracuje. Pojawia się throttling. Jest to zjawisko polegające na tym, że procesor zmniejsza swoja wydajność, aby zapobiec przegrzaniu.

  4. Laptop wyłącza się przy intensywnej pracy, graniu, lub oglądaniu filmu. Temperatura procesora osiąga wartość krytyczną i następuje odcięcie zasilania.

Opisane powyżej zjawiska powinny skłonić nas do odwiedzenia serwisu laptopów i wyczyszczenia laptopa w środku. Oprócz usunięcia zalegającego kurzu i innych zanieczyszczeń, należy wymienić pasty termo przewodzące i termopady na procesorze i układzie graficznym. Z upływem czasu tracą one swoje właściwości i zamiast odprowadzać ciepło od układów efekt jest odwrotny.

Pełna konserwacja laptopa daje pewność, że wszystkie niedogodności zostaną usunięte. Dodatkowo zabezpieczą laptopa przed poważniejszą awarią. Długa praca w zbyt wysokich temperaturach może doprowadzić do uszkodzenia głównych elementów jak procesor lub karta graficzna.

Przedmuchanie chłodzenia sprężonym powietrzem nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nagromadzone zanieczyszczenia pozostają w środku. Popularne podstawki chłodzące to raczej półśrodek. Nie usuwamy przyczyny nagrzewania się laptopa, a z czasme ten stan będzie się pogłębiał. Dlatego namawiamy wszystkich, aby co jakiś czas zadbali o swój sprzęt.