Blog > Laptop Dell Latitude E7540 uszkodził zasilacz

Laptop Dell Latitude E7540 uszkodził zasilacz

Data: 2021.10.12 | Kategoria: serwis Dell , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Dell , Latitude , E7540 , zwarcie , nie uruchamia sie , uszkodzil zasilacz

Do serwisu trafił kolejny Laptop Dell E7450. Ostatnio naprawialiśmy taki sam model, z bardzo podobną usterką. Komputer nie uruchamia się, a po podłączeniu zasilacza gaśnie dioda na ładowarce. Właściciel sugerował, że laptop spalił zasilacz. Zmierzył napięcie na wtyczce zasilającej i miernik pokazał 0V.

Po wyjęciu płyty głównej i inspekcji wizualnej można było zauważyć spalony tranzystor zabezpieczający. Obudowa elementu była dosłownie zwęglona i podczas wylutowywania rozkruszyła się. Prąd płynący przez ten klucz był na tyle duży, że wysoka temperatura uszkodziła punkt lutowniczy znajdujący się pod nim. Miedziana ścieżka odkleiła się laminatu. Aby wymienić cześć na nową należało odbudować soldermaskę i odbudować miejsce gdzie tranzystor powinien być przylutowany.

Poza widocznymi uszkodzeniami, pomiary wykazały zwarcie w głównej linii zasilania. Dalsza diagnoza pozwoliła namierzyć uszkodzone kondensatory zasilające układ ładowania baterii. Po ich wymianie zwarcie ustąpiło. Napięcia na płycie były poprawne, ale laptop uruchomił się i pokazał obraz.

Jeśli chodzi o wspomniany zasilacz, to okazał się sprawny. Nie spalił się, ale zblokował w wyniku zwarcia. Aby znów działał wystarczy wyjąc wtyczkę z gniazdka elektrycznego i poczekać chwilę. W przypadku Della jest to właśnie zabezpieczenie chroniące przed awarią.