Blog > Wymiana matrycy Lenovo T440

Wymiana matrycy Lenovo T440

Data: 2021.08.4 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: lenovo , T440 , wymiana matrycy , rozbity ekran , stluczony ekran

Aby wymienić matryce w pierwszej kolejności należy pamiętać o odłączeniu zasilania i wyjęciu baterii. Jeśli bateria jest niewyjmowana i umieszczona w środku obudowy należy ją odłączyć. Wiąże się tym trochę więcej pracy. Trzeba rozkręcić dolna obudowę i odpiąć wtyk baterii od płyty głównej. Krok ten jest konieczny, ponieważ podłączenie nowej matrycy z wpiętą baterią może doprowadzić do poważnych uszkodzeń na płycie głównej. W najgorszym przypadku nawet do awarii procesora.

Wymiana matrycy zazwyczaj polega na zdjęciu ramki otaczającej ekran. Następnie na ją odkręcić lub odkleić od obudowy matrycy. Później wypinamy wtyczkę taśmy matrycy i podpinamy nowy ekran. Postępując w odwrotnej kolejności montujemy matrycę i zakładamy ramkę.

Wszystko brzmi banalnie prosto, do czasu gdy trafiamy na laptopa w którym nie możemy zdjąć ramki matrycy. W laptopie T440 jest ona przykręcona razem z matrycą do tylnej obudowy. Aby ją zdjęć bez uszkodzenia trzeba rozkleić dwie warstwy plastiku i delikatnie rozsunąć, aby mieć dojście do śrub mocujących. Dalej już nie ma żadnych trudności i postępujemy w standardowy sposób.

Naprawa tego komputera zakończyła się powodzeniem. Należy jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić ramki matrycy, bo cały efekt nowego ekranu popsuje zniszczony plastik obudowy.