Blog > Serwis laptopów Lenovo Ideapad Z50-70 nie uruchamia się uszkodzony bios

Serwis laptopów Lenovo Ideapad Z50-70 nie uruchamia się uszkodzony bios

Data: 2023.04.20 | Kategoria: serwis Lenovo , serwis laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Ideapad , Z50 70 , nie uruchamia sie , uszkodzony bios

Do serwisu laptopów trafił kolejny Lenovo, którego nie można uruchomić. Z racji tego, że jest to popularna marka i ma duży udział w rynku, komputery tej firmy są często naprawiane. Nie oznacza to, że są bardziej awaryjne od innych popularnych laptopów. Po prostu duża ilość sprzedanych egzemplarzy sprawia, że procentowo jest ich więcej w serwisie.

Naprawę rozpoczynamy od rozkręcenia obudowy i sprawdzenia zasilania. Wstępne pomiary nie wykazały żadnych anomalii. Płyta główna zasilana jest prawidłowo, jednak laptop nie uruchamia się po naciśnięciu włącznika.

W takich przypadkach w pierwszej kolejności należy upewnić się, że program zapisany w kości BIOS jest prawidłowy. Czasami może dojść do jego uszkodzenia i uniemożliwia to włączenie komputera.

Aby zaprogramować pamięć SPI należy wy lutować ją płyty głównej. Umieścić w programatorze i zapisać w niej poprawny wsad uzupełniony o numer seryjny i klucz Windows. Należy pamiętać o właściwej wersji ME Region gotowej do konfiguracji. Wgranie pliku bios zgranego z innego sprawnego laptopa może powodować różne problemy. Laptop będzie się długo uruchamiał, wentylatory będą pracować na maksymalnych obrotach, laptop może się sam wyłączać po kilku minutach.

Gdy pamięć jest zapisana właściwym wsadem, należy ją ponownie wlutować na płytę i uruchomić komputer. W tym przypadku był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Laptop uruchomił się prawidłowo, więc naprawa zakończyła się sukcesem.