Blog > Serwis laptopów Dell Latitude E7220 zwarcie zasilania

Serwis laptopów Dell Latitude E7220 zwarcie zasilania

Data: 2023.06.21 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis Dell , Blog | Tagi: Dell , E7220 , zwarcie zasilania , Latitude

Serwisowanie laptopów Dell nie odbiega specjalnie od naprawy komputerów innych marek. Większość wiodących firm korzysta z podobnych podzespołów: procesorów, pamięci, kart graficznych, matryc, dysków. Co więcej nie produkują samodzielnie płyt głównych, ale zamawiają je w fabrykach Compal, Foxconn, Wistron, MSI. To sprawia, że z technicznego punktu widzenia rozwiązania projektowe są bardzo podobne.

Diagnozując laptopa Dell standardowo przystępujemy do wstępnych pomiarów linii zasilania. Od razu uzyskujemy informacje o zwarciu w głównej gałęzi. Spowodowane może być to uszkodzeniem elementów, rzadziej awarią ścieżek lub laminatu.

Znalezienie popsutych części może być czasami kłopotliwe, lecz w tym przypadku po dokładnym obejrzeniu płyty od razu można dostrzec zwęglone kondensatory ceramiczne. W wyniki ich zużycia, albo mechanicznego uszkodzenia doszło do przebicia. Niska rezystancja powodowała, że przez elementy płynął prąd o dużej wartości, doprowadzając do ich zwęglenia.

Po sprawdzeniu w dokumentacji technicznej jakie parametry mają te kondensatory, można było przystąpić do ich wymiany na sprawne. Zwarcie ustąpiło. Płyta główna była poprawnie zasilana i można było uruchomić laptopa.