Blog > Serwis laptopów Asus UX510U nie ładuje baterii, nie działa na zasilaczu

Serwis laptopów Asus UX510U nie ładuje baterii, nie działa na zasilaczu

Data: 2023.06.23 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis Asus , Blog | Tagi: Asus , UX510U , nie laduje baterii , nie dziala na zasilaczu

Samodzielna naprawa laptopów nie jest prostym zadaniem. W domowych warunkach trudno przeprowadzić właściwą diagnostykę. Oczywiście istnieje wiele usterek, które można usunąć i nie wymagają zaplecza technicznego. Jednak dosyć często bez sprzętu pomiarowego i narzędzi serwisowych trudno przywrócić komputer do działania. Narażamy się na stratę czasu i dodatkowe koszty.

Laptop Asus UX510U przestał ładować baterię. Działał do momentu jej rozładowania. Przy podłączonym zasilaczu nie uruchamiał się. Właściciel sprzętu w pierwszej kolejności pomyślał, że uszkodzona jest ładowarka. Kupił więc nową, ale sytuacja się nie zmieniła. Podejrzenie padło na gniazdo ładowania, ale po pomiarach okazało się, że do płyty głównej dochodzi napięcie. W akcie desperacji zamówił również nową baterię, w nadziei, że stara jest popsuta i blokuje działanie laptopa. Jednak wymiana akumulatora w żaden sposób nie wpłynęła na rozwiązanie problemu. Niezbędna była bardziej szczegółowa diagnoza.

W tym momencie do akcji przystępuje serwis laptopów, który bazując na odpowiednich narzędziach i wieloletnim doświadczeniu w naprawie elektroniki jest w stanie precyzyjnie ocenić przyczynę braku ładowania baterii i problemów z zasilaniem. Po wykonaniu serii pomiarów udało się ustalić, że napięcie wejściowe jest blokowane przez tranzystory zabezpieczające. Te natomiast sterowane są przez układ ładowania BQ24780S. Pomimo, że dostaje on poprawne sygnały o parametrach napięcia zasilającego, nie działa właściwie. Wymiana chargera na nowy przywraca laptopa do działania. Płyta główna jest zasilana, laptop uruchamia się, a bateria ładuje się poprawnie.