Blog > Serwis laptopa Lenovo Ideapad 3 15ALC6 po zalaniu, nie uruchamia się

Serwis laptopa Lenovo Ideapad 3 15ALC6 po zalaniu, nie uruchamia się

Data: 2023.08.30 | Kategoria: serwis Lenovo , serwis laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Ideapad , 3 15ALC6 , po zalaniu , nie uruchamia sie

Laptop Lenovo Ideapad 3 15ALC6 został zalany w trakcie pracy. Wyłączył się i przestał się uruchamiać. Taki scenariusz zazwyczaj nie wróży nic dobrego. Woda zalewająca elementy elektroniczne może doprowadzić do przepięcia i poważnych uszkodzeń. Na całe szczęście Klinika Laptopa nie boi się takich wyzwań.

Po zdjęciu obudowy widać było wyraźnie wilgotne ślady na płycie głównej. Została ona dokładnie oczyszczona i wysuszona. Proces suszenia wymaga cierpliwości. Pomimo tego, że wizualnie na laminacie nie ma śladów cieczy, pod układami może być zawilgocenie.

Kolejnym krokiem jest diagnoza zasilania. Przy próbie uruchomienia okazało się, że jest problem dostarczaniem napięcia dla procesora. Analizując dokumentację i wykonując pomiary można było ustalić, które części są uszkodzone. Po ich wymianie procesor był poprawnie zasilany, a komputer można było uruchomić.

Podsumowując usterka laptopa nie była tak poważna, jak na początku można było założyć. Szczęśliwie woda nie wyrządziła zbyt wielu szkód. Czarnym scenariuszem w takich przypadkach jest uszkodzone laminatu, procesora lub karty graficznej. Wtedy złożoność naprawy oraz koszty są zdecydowanie większe.