Blog > Serwis laptopa Apple Macbook Air A1466 po zalaniu nie ładuje baterii

Serwis laptopa Apple Macbook Air A1466 po zalaniu nie ładuje baterii

Data: 2022.10.14 | Kategoria: serwis MacBook , serwis laptopów łódź , serwis Apple , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Apple , Macbook , Air , A1466 , po zalaniu , nie laduje baterii

Awaria laptopa po zalaniu może być dosyć złożona. Płyn potrafi dokonać destrukcji wielu elementów i podzespołów komputera. W przypadku Apple Macbook Air A1466 sytuacja wyglądała na dramatyczną, jednak udało nam się ją opanować.

Po zdjęciu obudowy, na płycie głównej widoczne były wyraźne ślady korozji elektrolitycznej. Woda w połączeniu z prądem błyskawicznie doprowadza do destrukcji elementów elektronicznych i puntów lutowniczych. Aby przystąpić do naprawy w pierwszej kolejności należy pozbyć się śladów zalania. Należy dokładnie wymyć i wyczyścić wszystkie zaśniedziałe miejsca.

Diagnoza w takich przypadkach jest mozolna i długotrwała. Należy sprawdzić wszystkie połączenia które zostały skorodowane. Następnie przetestować i wymienić drobne elementy, których parametry są niewłaściwe. Dopiero wtedy można testować elektronikę pod względem poprawności zasilania.

W naszym przypadku, po wykonaniu tych czynności udało się uruchomić macbooka. Na ekranie pojawił się obraz, i załadował się mac os, więc można było przystąpić do dalszych testów. Okazało się, że uruchomienie komputera to jedynie połowa sukcesu. Nie dało się włączyć wifi i laptop nie działał na baterii, pomimo tego, że była naładowana na 100%.

Problem z siecią bezprzewodową udało się wyeliminować poprzez wymianę uszkodzonej karty. Brak działania na baterii był bardziej złożony. Bateria wyglądała na sprawną. Jej parametry były poprawne i można było ją naładować. Jednak po odłączeniu wtyczki zasilacza, urządzenie apple wyłączało się od razu.

Analiza systemu detekcji zasilania pozwoliły odnaleźć wadliwie działający kontroler. Nie dostawał sygnału potwierdzającego poprawna wartość napięcia na baterii. Dopiero po wymianie uszkodzonych układów praca na baterii wróciła do normy i Macbook został całkowicie naprawiony.