Blog > Odzyskiwanie danych z dysku SSD SAMSUNG Portable T7 2TB SSD MU-PC2T0T

Odzyskiwanie danych z dysku SSD SAMSUNG Portable T7 2TB SSD MU-PC2T0T

Data: 2023.12.11 | Kategoria: odzyskiwanie danych łódź | Tagi: Odzyskiwanie danych , SSD , SAMSUNG , Portable T7 , 2TB , MU PC2T0T

Dysk SSD SAMSUNG PORTABLE T7 2TB SSD MU-PC2T0T przestał działać. Po podłączeniu do komputera nie był wykrywany. Znajdowało się na nim wiele ważnych danych, więc od razu przystąpiliśmy do pracy.

W przypadku uszkodzenia elektroniki dysku, albo kontrolera, można by zgrać dane bezpośrednio z kości pamięci. Problem stanowi to, że zawartość jest szyfrowana. Poskładanie danych i ich odblokowanie jest procesem dosyć złożonym.

Aby nie uprzedzać faktów po rozebraniu urządzenia przystąpiliśmy do diagnozy elektroniki dysku. Pierwszym niepokojącym objawem było to, że po podpięciu zasilania nie świeciła się dioda na obudowie. Wykonując pomiary ustaliliśmy, że jest zwarcie w linii 5V. Należało namierzyć uszkodzone i przywrócić zasilanie. Sprawa okazała się znacznie prostsza niż zakładaliśmy. Powodem było popsute gniazdo USB-C. Po jego wymianie dysk pobierał prąd, świeciła się dioda sygnalizująca pracę. Po podłączeniu do komputera, napęd od razu został wykryty i był dostęp do danych.

Powyższy przypadek pokazuje, że nie należy od razu z góry zakładać najgorszego scenariusza. Czasami rozwiązanie usterki jest prozaiczne.