Blog > Nie działają porty USB - laptop MSI GL62 6QF

Nie działają porty USB - laptop MSI GL62 6QF

Data: 2021.08.13 | Kategoria: serwis MSI , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: USB , nie dziala USB , MSI , GL62

Wprowadzenie standardu USB to była rewolucja w świecie komputerów. Nagle okazało się, że bez problemu można podłączyć dowolne urządzenie i nie trzeba zastanawiać się z którego złącza musimy skorzystać. Jednak porty USB mają pewne wady. Dosyć łatwo je uszkodzić. Często łamie się w środku plastik. Może dojść wtedy do zwarcia pinów i uszkodzenia płyty głównej.

Laptop MSI GL62 ma trzy gniazda USB. Pozwala to na wygodna pracę bez konieczności ciągłego przepinania urządzeń. Nawet gdy jedno przestanie działać, nadal można używać pendriva, dodatkowej myszki itp. Problem powstaje gdy nie działa żadne gniazdo USB.

Diagnoza laptopa rozpoczynamy do dokładnego obejrzenia w jakim stanie są porty. Jeden był wyłamany w środku. Dwa pozostałe ruszały się dosyć mocno po włożeniu wtyczki. Po rozkręceniu laptopa i wyjęciu płyty głównej następnym krokiem jest wykonanie pomiarów zasilania USB. Następnie sprawdzamy, czy na liniach danych nie ma zaniżonej oporności, co sugerowałoby uszkodzenie buforów lub układów zabezpieczających. W tańszych laptopach ze względu na oszczędności linie USB połączone są bezpośrednio z mostem lub procesorem. W naszym przypadku pomiary nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Można było przejść do naprawy. Uszkodzone gniazda zostały wymontowane z płyty i na ich miejsce zainstalowaliśmy nowe.

Po złożeniu laptopa i uruchomieniu systemu pozostało już tylko sprawdzenie czy gniazda USB działają prawidłowo.