Blog > Nie działa HDMI, brak obrazu – naprawa laptopa Lenovo Carbon X1

Nie działa HDMI, brak obrazu – naprawa laptopa Lenovo Carbon X1

Data: 2021.04.22 | Kategoria: serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: nie dziala HDMI , brak obrazu , HDMI , n-a

Często spotykanym problemem jest brak obrazu na monitorze podłączonym do gniazda HDMI.

Podłączając laptopa do telewizora pulpit powinien pokazać się automatycznie. Sporadycznie należy ustawić w jaki sposób sygnał wideo ma być wyświetlany na urządzeniu zewnętrznym. Można wybrać klonowanie obrazu, albo rozszerzenie pulpitu.

Jeśli jednak po włożeniu wtyczki do portu HDMI nic się nie dzieje, a mamy pewność, że kabel jest sprawny, można założyć, że uszkodzone jest gniazdo HDMI w laptopie.

W laptopie Lenovo Carbon X1 po podłączeniu monitora, nie był on wykrywany w systemie Windows. Właściciel postanowił więc odwiedzić serwis laptopów. Po rozkręceniu laptopa i diagnozie połączeń na płycie głównej okazało się, że port HDMI nie działa prawidłowo. Brakuje kilku połączeń sygnałów przesyłanych przez gniazdo. Naprawa polegała na wymontowaniu uszkodzonego elementu, wyczyszczeniu płyty i wlutowaniu nowego portu HDMI.

Gdy niesprawny port został wyjęty, można było zauważyć, że był uszkodzony mechanicznie. Trzy piny mocujące do płyty były złamane. Nie można było tego zauważyć wcześniej, natomiast pomiary to potwierdziły.

Po złożeniu laptopa i uruchomieniu Windows podłączony monitor był w końcu wykrywany w systemie. Obraz na ekranie zewnętrznym wyświetlał się poprawnie, tak więc wymiana portu HDMI zakończyła się sukcesem.