Blog > Naprawa laptopów Lenovo Ideapad 330-17AST programowanie bios

Naprawa laptopów Lenovo Ideapad 330-17AST programowanie bios

Data: 2021.05.24 | Kategoria: serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź | Tagi: naprawa laptopow , Lenovo Ideapad 330 17AST , programowanie , bios

Naprawa laptopów Lenovo nie rożni się od naprawy laptopów innych producentów. Lenovo Ideapad 330-17AST nie uruchamiał się. Po naciśnieciu włącznika zapalały się diody na obudowie. Słychać było pracujący wentylator. Nie było jednak obrazu.

Diagnoza laptopa w takiej sytuacji koncentruje się na znalezieniu przyczyny braku obrazu na ekranie. Po dokonaniu wstępnych pomiarów napięć zasilających na płycie głownej należało sprawdzić czy obraz jest wyświetlany na ekranie zewnętrznym. Po podłączeniu monitora do gniazda HDMI nadal nie było obrazu.

Analizując zachowanie komputera, ustaliliśmy, że nie ma żadnych sprzętowych usterek. Należało jednak przyjrzeć się programowi BIOS. Jest fabryczny program umieszczony w kości pamięci na płycie głownej. Odpowiada on za start komputera i obsługe wszystkich urządzeń.

Kość pamieci flash przylutowana jest na płycie głownej. Aby wykluczyć uszkodzenie kości pamięci lub jej zawartości trzeba ja wylutować z płyty. Następnie zaprogramować w programatorze sprawnym wsadem i ponownie wlutować na płytę.

Po wykonaniu programowania właćiwym programem BIOS laptop uruchomił się i pokazał obraz.Kolejna naprawa zakończyła się powodzeniem.