Blog > Naprawa laptopów Asus TUF Gaming A15 FA506IV uszkodzenie zasilania karty graficznej

Naprawa laptopów Asus TUF Gaming A15 FA506IV uszkodzenie zasilania karty graficznej

Data: 2023.06.1 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , TUF , Gaming , A15 , FA506IV , uszkodzenie zasilania karty graficznej , R7 4800H , RTX2600 , BKXB , DABKXBMBAD0

Jeśli laptop wyłączy się w trakcie pracy, nie należy panikować. Być może rozładowała się bateria, ponieważ zasilacz nie był podłączony. Czasami z powodu zbyt wysokiej temperatury zasilanie jest odcinane, aby zabezpieczyć komputer przed uszkodzeniem. Po wystygnięciu będzie można go ponownie włączyć. Należy jednak pomyśleć o konserwacji i wyczyszczeniu sprzętu. Długa praca przy przegrzewaniu elektroniki może doprowadzić do poważniejszej awarii. Problem pojawia się wtedy, gdy po nagłym wyłączeniu nie można ponownie uruchomić sprzętu.

Tak było w przypadku laptopa Asus TUF Gaming A15 FA506IV.Pomimo, że ładowarka była podłączona, komputer nie reagował na przycisk zasilania. Konieczna była specjalistyczna diagnoza i wizyta w serwisie laptopów.

Pomiary rozpoczęliśmy od sprawdzenia głównej linii zasilającej. Od razu okazało się, że oporność jest bliska zeru, czyli mamy do czynienia ze zwarciem. Należało więc ustalić, które elementy są uszkodzone. Bardzo często dochodzi do awarii kondensatorów w przetwornicach. Jednak w tym przypadku sprawa była znacznie poważniejsza. Analiza elektroniki płyty głównej wykazała, że przepaliły się tranzystory zasilające pamięć karty graficznej. Wymiana elementów na sprawne rozwiązała problem z zasilaniem. Po podłączeniu zasilacza, pojawiły się napięcia potrzebne do uruchomienia laptopa.

Ważnym elementem serwisu laptopów jest testowanie ich po wykonaniu naprawy. Daje to możliwość potwierdzenia, że wszystkie podzespoły komputera pracują właściwie i nie ma innych usterek. Po uruchomieniu systemu skorzystaliśmy z oprogramowania diagnostycznego. Laptop jako taki działał prawidłowo, jednak nie można było przetestować dedykowanej karty graficznej RTX2080. Co prawda działał wykorzystując grafikę zintegrowaną z procesorem i można by na nim pracować, jednak ze względu, na to, że jest to sprzęt gamingowy, brak mocnego GPU do gier można potraktować jako poważną wadę.

Konieczna była dalsza diagnoza w celu przywrócenia pełnej sprawności sprzętu. Udało nam się ustalić, że w wyniku zwarcia doszło do uszkodzenia pamięci DDR6 od karty graficznej. Układy te zostały wymienione przy użyciu stacji lutowniczej BGA, ponieważ są wlutowane bezpośrednio na płycie głównej. Dopiero wtedy karta graficzna Nvidia mogła działać prawidłowo.

Opisany przypadek pokazuje, że często naprawa laptopa wiąże się z wieloma etapami sprawdzania ,testowania i eliminowania usterek. Dojście do kolejnych przyczyn niedziałania sprzętu wymaga podjęcia czynności naprawczych, i w wielu przypadkach nie da się od razu określić co jest finalnie popsute.