Blog > Naprawa laptopów ASUS ExpertBook P2451FA - po zalaniu nie uruchamia się

Naprawa laptopów ASUS ExpertBook P2451FA - po zalaniu nie uruchamia się

Data: 2023.09.29 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: P2451FA , ExpertBook

Naprawa laptopa Asus Expertbook P2451FA po zalaniu była sporym wyzwaniem. Komputer przez chwilę jeszcze działał, ale po wyłączeniu i wysuszeniu przestał się uruchamiać. Niestety w przypadku urządzeń elektrycznych, wilgoć prowadzi do szybkiej korozji elementów i połączeń. Diagnoza i naprawa może być czasochłonna, ponieważ często uszkodzone są ścieżki i pola lutownicze. Znalezienie przerw w obwodzie wymaga wielu pomiarów i analizy dokumentacji technicznej.

W przypadku Asusa ślady zalania na płycie głównej były widoczne od razu po wyjęciu jej z obudowy. Na wielu częściach elektronicznych widoczny był charakterystyczny biały nalot wynikający z utlenienia spoiwa lutowniczego. Przed dokonaniem pomiarów należało dokładnie umyć i wysuszyć laminat. Następnie wykonaliśmy inspekcje wizualną pod mikroskopem. Dzięki temu można było wstępnie wytypować skorodowane elementy kwalifikujące się do wymiany.

Uszkodzeniu uległy: układ ładowania i zasilanie touchpada. Układ sterujący zasilanie i ładowaniem, blokował dostarczanie prądu do laptopa. Wymiana kontrolera oraz elementów sterujących rozwiązała problem z zasilaniem. Pozostała jeszcze kwestia zwarcia obwodu dającego napięcie do touchpada. Tu również wymiana nie sprawnych elementów oraz naprawa połączeń lutowniczych rozwiązała problem.

Laptopa ostatecznie udało się uruchomić i podczas testów działał całkowicie poprawnie. Pomimo tego, że diagnoza była dosyć żmudna, wysiłek opłacił się i kolejny sprzęt został uratowany.