Blog > Naprawa laptopa Lenovo Ideapad 330 zwarcie zasilania

Naprawa laptopa Lenovo Ideapad 330 zwarcie zasilania

Data: 2024.03.20 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: n a

Laptop Lenovo Ideapad 330 przestał się uruchamiać. Przy próbie podłączenia ładowarki nie świeciła się żadna kontrolka na obudowie. Nie było reakcji na wciśnięcie włącznika. Właściciel komputera sprawdził wcześniej zasilacz podłączając go do innego urządzenia. W tej sytuacji należało sprawdzić, dlaczego sprzęt jest zupełnie martwy.

Aby przystąpić do pomiarów należy oczywiście rozkręcić obudową i wyjąć płytę główną. W pierwszym kroku sprawdzamy rezystancje w głównej linii zasilającej, jak i w poszczególnych obwodach. Niska oporność na wejściu może oznaczać często przebicie w przetwornicach procesora lub karty graficznej.

W naszym przypadku niską wartość pomiaru uzyskaliśmy jedynie w głównej gałęzi. Dzięki temu dość szybko udało się znaleźć uszkodzone kondensatory podtrzymujące. Jednak to nie było całkowite rozwiązanie problemu. Pomimo wymiany elementów i usunięciu zwarcia, napięcie zasilające było nadal blokowane. Spowodowane to było uszkodzeniem jednego z tranzystorów wejściowych. Dopiero jego wymiana pozwoliła na zasilenie elektroniki płyty głównej.Tym razem udało się naprawić laptopa bez dużych kosztów. Nie doszło do awarii żadnego specjalizowanego układu scalonego. Po złożeniu laptop działał prawidłowo, a naprawa została zakończona.