Blog > Naprawa laptopa Lenovo Ideapad 3 15itl6 - nie uruchamia się

Naprawa laptopa Lenovo Ideapad 3 15itl6 - nie uruchamia się

Data: 2023.11.13 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Ideapad , 15ITL6 , nie uruchamia sie , zwarcie zasilania , NM D471

Do naprawy tym razem trafił laptop Lenovo IdeaPad 3 15ITL6, który przestał się uruchamiać. Nie reagował na naciśniecie włącznika. Przy podłączonej ładowarce nie świeciły się żadne kontrolki na obudowie. Po sprawdzeniu, że zasilacz jest sprawny należało sprawdzić, co jest przyczyną tej awarii.

Komputer w trybie stand-by nie pobierał prądu. Takie zachowanie można zinterpretować na klika sposobów. Najbardziej oczywisty, to uszkodzone gniazdo zasilania. Fizyczna przerwa w obwodzie uniemożliwia dostarczenie napięcia do płyty głównej. Kolejną typową przyczyną takiego zachowania może być zwarcie w linii 19V. Układ zabezpieczający odcina wtedy zasilanie, ze względu na zbyt dużą wartość prądu . Kolejnym przypadkiem jest usterka chargera, czyli układu sterującego ładowaniem baterii i zasilaniem. Tranzystory na wejściu nie są sterowane i przepływ energii jest zablokowany.

Diagnozując płytę główną o oznaczeniu NM-D471, po kolei wykluczaliśmy opisane wcześniej warianty niedziałania elektroniki. Gniazdo zasilania działało poprawnie, dostarczając napięcie na klucze zabezpieczające. Rezystancja w głównej gałęzi zasilania była wysoka. Kontroler ładowania podczas pomiarów nie wykazywał żadnych oznak wadliwego działania. Jednak sprawdzając sygnały sterujące tranzystorami na wejściu okazało się, że jeden z nich jest przebity

Pomiędzy źródłem i drenem drugiego mosfeta było przejście, czyli zerowa oporność. Dlatego też układ zabezpieczający nie otwierał pierwszego tranzystora i blokował przepływ prądu. Ta z pozoru banalna usterka blokowała zasilanie laptopa i ładowanie baterii. Po wymianie uszkodzonego elementu wszystko wróciło do normy i komputer można było uruchomić.

Opisana sytuacja pokazuje, że czasami o działaniu sprzętu może decydować jeden element. Jego wymiana jest tania i szybka, jednak wyzwaniem jest to, aby znaleźć go wśród tysięcy innych znajdujących się na laminacie płyty laptopa.