Blog > Naprawa laptopa HP PROBOOK 455 G7 nie uruchamia się po zalaniu

Naprawa laptopa HP PROBOOK 455 G7 nie uruchamia się po zalaniu

Data: 2022.08.16 | Kategoria: serwis HP , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: HP , Probook , nie uruchamia sie , po zalaniu

Laptop HP Probook 455 G7 nie działał, ponieważ został zalany. Po zdjęciu obudowy od razu widać było poważne zniszczenia. Płyta główna była jeszcze wilgotna. Ciecz dostała się w okolice układu ładowania, zasilania pamięci oraz złącza matrycy.

Naprawa laptopa polegała na dokładnym wyczyszczeniu płyty ze śladów zalania i korozji. Po wymianie uszkodzonych elementów zasilających można było przystąpić do pierwszych testów. Pomiary wykazały brak zwarć w obwodach zasilających. Podłączenie zasilacza spowodowało pojawienie się głównych napięć. Dobrym znakiem, było to, że laptop reagował na naciśnięcie włącznika. Startowała procedura post. Ze względu na uszkodzenie gniazda i taśmy matrycy do testów należało podłączyć zewnętrzny monitor do portu HDMI.

Niestety na ekranie nie było obrazu. Dalsze pomiary i testy wykazały, że doszło do uszkodzenia pamięci DDR4. Po wymianie kości na sprawną, komputer udało się uruchomić, i na monitorze pokazał się obraz. Była to dobra informacja. Płyta główna jest sprawna, należało zająć się ekranem laptopa. Sprawdziliśmy również klawiaturę, ponieważ po zalaniu klawisze często przestają działać. Na szczęście nie było z nią żadnych problemów.

Matryca była sprawna, została wcześniej zdemontowana i przetestowana. Spalona taśma została wymieniona na nową, a ekran ponownie wklejony w obudowę. Złącze matrycy na płycie również zostało wymienione. Wiązało się to z odbudową punktów lutowniczych na laminacie, ponieważ zwarcie wypaliło miedziane ścieżki.

Po naprawie laptop został uruchomiony, ale nie pokazywał obrazu na ekranie. Nie było podświetlenia matrycy. Na wyświetlaczu co prawda była treść, ale bardzo ciemna, prawie niewidoczna. Należało wrócić do diagnozy i znaleźć przyczynę problemu.

Wiedząc, że matryca działa prawidłowo, taśma matrycy i gniazdo są nowe i sprawne, należało się przyjrzeć zasilaniu podświetlenia. Pomiary wykazały, że napięcie jest prawidłowe, brakuje natomiast sygnału sterującego złączaniem podświetlenia. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, natomiast w tym przypadku w wyniku zwarcia doszło do uszkodzenia elementów sterujących załączanie podświetlenia.

Po naprawie laptop HP działał już prawidłowo i wyświetlał obraz. Opisany przypadek, to przykład złożonej naprawy laptopa, gdzie kolejne etapy możliwe są sprawdzenia dopiero po naprawie wcześniejszych podstawowych usterek.