Blog > Naprawa laptopa Asus TUF Gaming A15 FA506II - ciemny obraz

Naprawa laptopa Asus TUF Gaming A15 FA506II - ciemny obraz

Data: 2023.12.12 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , TUF , Gaming A15 , FA506II , brak podswietlenia matrycy , ciemny obraz

Laptop ASUS TUF GAMING A15 FA506II miał problem z wyświetlaniem obrazu. Ekran był bardzo ciemny, nie dało się go rozjaśnić. Tło było ledwo widoczne. Powyższe objawy wskazują na problem z podświetleniem matrycy LCD. Przyczyn takiego zachowania może być kilka: uszkodzenie taśmy LED lub świetlówki w starszych laptopach, awaria elektroniki matrycy, przerwana taśma matrycy, brak zasilania matrycy lub ostatecznie uszkodzenie sterowania podświetleniem na płycie głównej. Aby naprawić komputer, należy po kolei sprawdzić i wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny takiego zachowania.

Diagnozę rozpoczęliśmy od rozebrania obudowy ekranu i sprawdzenia, czy do matrycy dochodzi zasilanie. Niestety brakowało napięcia 19V. Kolejnym krokiem było sprawdzenie taśmy matrycy. Wszystkie 40 linii przewodziło, a mogliśmy to założyć za pewne, ponieważ do gniazda wyświetlacza na płycie nie dochodziło napięcie zasilające.

Mogliśmy się więc skupić na zbadaniu płyty głównej. Po pomiarach i analizie elementów odpowiedzialnych za dostarczenie napięcia do panelu LCD, udało się namierzyć przepalony tranzystor, który blokował przepływ prądu. Po jego wymianie i włączeniu laptopa, na gnieździe matrycy pojawiło się zasilanie, jednak obraz nadal był ciemny.

Testowo podstawiliśmy inną sprawna matrycę, i na niej podświetlenie działało prawidłowo. Należało więc przyjrzeć się elektronice matrycy, która steruje napięciem podawanym na diody LED. Pomiary wykazały zwarcie na wyjściu przetwornicy podświetlenia. Należało więc wymienić układ kontrolera. Dodatkowo uszkodzone zostały bezpieczniki w linii zasilającej. Po wymianie