Blog > Naprawa laptopa ASUS TUF Dash F15 FX516PM awaria zasilania procesora

Naprawa laptopa ASUS TUF Dash F15 FX516PM awaria zasilania procesora

Data: 2023.12.11 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: ASUS , TUF , Dash F15 , FX516PM , awaria zasilania procesora

Laptop ASUS TUF DASH F15 FX516PM przestał się włączać. Ponieważ jest to całkiem mocna maszyna do grania wyposażona w procesor i7-11370H oraz kartę graficzną RTX3060 można było się spodziewać problemów z zasilaniem. Jest to niestety przypadłość laptopów gamingowych. W niewielkiej obudowie umieszczone są podzespoły, które mocno się nagrzewają, a to nie sprzyja żywotności elementów elektronicznych.

Diagnozę rozpoczynamy od wymontowania płyty głównej z obudowy. Wstępne pomiary od razu wykazują niską oporność w głównej linii zasilającej. Powoduje to zablokowanie kluczy wejściowych i odcięcia napięcia od komputera. Należało sprawdzić co powoduje zwarcie.

Próba zwarciowa wykazała przebicie w sekcji zasilania procesora. Należało tylko odnaleźć uszkodzone elementy. W opisywanym przypadku są cztery fazy, więc aby ułatwić poszukiwania odłączyliśmy cewki, aby namierzyć fazę ze zwarciem. Tak jak zakładaliśmy doszło do przepalenia tranzystorów w przetwornicy zasilania procesora.

Po wymianie uszkodzonych elementów nadeszła chwila prawdy. Istniało spore ryzyko, że zwarcie mogło doprowadzić do zniszczenia CPU. Na całe szczęście po podłączeniu zasilania, laptop uruchomił się pokazał obraz.