Blog > Naprawa laptopa Asus R510V po zalaniu

Naprawa laptopa Asus R510V po zalaniu

Data: 2023.12.1 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , R510V , po zalaniu , X550CC , zasilanie pamieci

Laptop Asus R510V trafił do serwisu, ponieważ został zalany i przestał działać. W takich sytuacjach nie ma jednego jasnego rozwiązania. Ciecz może pojawić się w rożnych miejscach. Czasami do przywrócenia działania wystarczy wysuszenie i wyczyszczenie płyty głównej. Zdarza się jednak, że płyn powoduje silną korozję, lub uszkodzenie laminatu w wyniki poważnego zwarcia.

Diagnoza rozpoczyna się od wizualnej inspekcji laminatu płyty. Każde miejsce noszące ślady zalania musi być dokładnie oczyszczone. Następnie rozpoczyna się żmudne sprawdzanie wszystkich elementów elektronicznych mających ślady korozji. W naszym przypadku najbardziej podejrzany był obszar odpowiedzialny za zasilanie pamięci. Należało wymienić szereg skorodowanych elementów, jak również zregenerować pola lutownicze.

Pomimo wykonania tych czynności przetwornica nie działała prawidłowo. Dopiero wymiana układu scalonego na nowy przywróciło poprawne zasilanie. Laptop uruchomił się i pokazał obraz. Na koniec można było przystąpić do testowania komputera i zakończyć naprawę.